1. HABERLER

  2. TEFEKKÜR

  3. Güneş ışınları psikolojiyi olumlu etkiliyor
Güneş ışınları psikolojiyi olumlu etkiliyor

Güneş ışınları psikolojiyi olumlu etkiliyor

Dermatoloji Uzmanı Dr. Murat Baykır

A+A-

Dr. Murat Baykır, “Güneş ışınları, sadece zararlı etkiler taşımazlar, özellikle UVB ışını D vitamininin en önemli kaynağıdır. Görme duyusu üzerine olumlu etkileri, patojen mikroorganizmaların yok edilmesi, insan psikolojisine olumlu etkileri ve bazı deri hastalıklarında da yararlı etkileri vardır.” dedi.

Işınların sağladığı yararlar sebebiyle güneşten kaçmanın doğru olmadığını ifade eden TOBB ETÜ Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Murat Baykır, D vitamini ve güneş ışınları arasında kurulması gereken hassas dengeyle ilgili bilgiler verdi.

D vitaminin normal düzeyde kalmalı diyen Dr. Murat Baykır, "Vücudumuzdaki D vitamininin ana kaynağı güneş ışınlarından gelen UVB diye adlandırılan ışındır. Günlük D vitamini ihtiyacının yaklaşık %80-90’ı güneş ışınlarından elde edilir. Besin ve gıdalardan ise maalesef çok düşük bir miktar alınır. Sağlık üzerindeki olumlu etkilerin ortaya çıkabilmesi için D vitamini düzeyinin normal seviyede kalması gerekmektedir. D vitamini vücutta; kemik oluşumu, mineralizasyonu, büyüme ve onarım için gerekli olan kalsiyum ve fosfatın kanda yeterli düzeyde kalmasını sağlar. Vücudun savunma sisteminde görev alır. İnce bağırsaktan kalsiyum emilimini arttırır." diye konuştu.

Baykır, günde 15 dakika güneşte kalmanın yeterli olduğunu belirtti.

Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.