1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Görmez’in taziye mektubu ağlattı
Görmez’in taziye mektubu ağlattı

Görmez’in taziye mektubu ağlattı

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, ABD’de katledilen 3 Müslüman gencin ailesine taziye mektubu gönderdi.

A+A-

 İslam Kültür Merkezi’nin salonunda okunan mektup yüzlerce kişiyi ağlattı. Deah Barakat’ın babası Namee Barakat, “Türk halkının sahip çıkması bizi mutlu etti” dedi.
 
Amerika’da yaşanan acı hadiseden sonra Diyanet İşleri Başkanı Görmez’in ailelere yazdığı taziye mektubu, ABD Din Hizmetleri Müşaviri Dr. Yaşar Çolak tarafından ailelere ulaştırıldı. Amerikalı Müslümanların büyük bir sevgi ve memnuniyetle karşıladığı mektup, İslam Kültür Merkezinin salonunda ailelerin ve yüzlerce Müslümanın katılımıyla okundu.

GÖZYAŞI İÇİNDE DİNLEDİLER

Olayda yaşamını yitiren Deah Shaddy Barakat’ın babası Namee Barakat, mektup okunduğunda salonda yaşanan atmosferi şu cümlelerle ifade etti: “Taziye mektubunun Türk halkı adına Diyanet İşleri Başkanı Görmez’den geldiğini söylediğinde, salondaki kalabalık ayağa kalkarak memnuniyet ve teşekkürlerini ifade ettiler. Mektup salonda gözyaşı içinde dinledi. Salonda bulunan Müslümanlar, Diyanet İşleri Başkanı ve Türk halkının yaşanan olay karşısındaki yakın ilgisi ve bölgede yaşayan Müslümanlara sahip çıkmalarının kendilerini ziyadesiyle memnun ettiğini dile getirdi.

TÜRKİYE SAHİPLENDİ

Salonda bulunan Mısır, Cezayir, Suriye, Filistin kökenli Amerikalılar, taziye mesajının çok anlamlı olduğunu, kendilerini duygulandırdığını kaydeden Barakat, oluşan bu duygu selinin Türkiye’nin kendilerini sahiplenmesine duyulan memnuniyetin göstergesi olduğunu söyledi.

HİÇBİRİ BU KADAR ETKİLEMEDİ

Namee Barakat, mektup okunduğunda 500 kişilik salonun bir anda ayağa fırlayarak tekbirler eşliğinde alkışladığını dile getirdi. Barakat, “Sahiplenmişlik duygusunun dışa vurumuydu. Bizi pek çok İslam ülkesinden aradılar ama bu mesaj kadar hiçbirinden etkilenmedik” dedi. Barakat, Türk halkının tepkisinin Amerikalı idarecilerin olaya bakışını ve davranışını değiştirdiğini, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Amerikan basını ve siyasilerinin cinayet karşısında sessiz kaldıklarına ilişkin seslendirdiği eleştirisinden sonra art arda destek mesajları gelmeye başladığını ifade etti.

Kendimizi yaralanmış hissediyoruz

Mektubunda yaşanan hadisenin tüm dünyada ve ülkemizde özellikle Müslümanlar arasında derin bir infiale ve üzüntüye yol açtığını belirten Görmez, “Tüm dünyayı üzüntüye boğan bu saldırı karşısında sessiz kalan yığınların vurdumduymazlığı, Müslümanlar arasında derin bir teessüre yol açmıştır. Biz Müslümanlar olarak kendimizi yaralanmış hissediyoruz. Bu ve benzeri eylemler Müslüman olarak sorumluluklarımızı arttırmakla birlikte İslam karşısında üretilen korkuları, nefret ve çarpıtmaları suç ortağı haline getirmektedir" dedi.

Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.