1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Görmez'den İran Büyükelçisine: Sünnîsi, Şiîsi ile bir ümmettiz
Görmez'den İran Büyükelçisine: Sünnîsi, Şiîsi ile bir ümmettiz

Görmez'den İran Büyükelçisine: Sünnîsi, Şiîsi ile bir ümmettiz

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli ile makamında görüştü.

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Büyükelçi Bikdeli’yi makamında görmekten mutluluk duyduğunu belirten Diyanet İşleri Başkanı Görmez, görüşme esnasında, İslam dünyasında son dönemlerde yaşanan hadiseleri değerlendirdi.

Irak’ta, Yemen’de, Libya’da ve dünyanın her tarafında, Müslümanların geleceğini karartan olaylar yaşandığına temas eden Başkan Görmez, İslam dünyasında yanan ateşin İslam tarihini, kültürünü ve medeniyetini yok ettiğini ifade etti. Bu ateşi söndürmek için, Hz. İbrahim’in ateşine su götürmeye gayret eden karınca misali, herkesin çaba ve gayret içinde olması gerektiğini vurgulayan Başkan Görmez, konuşmasını şöyle sürdürdü:

Her Müslüman, her mümin gibi büyük bir üzüntüyle ifade etmek isterim ki, İslam dünyası, İslam coğrafyası son yıllarda büyük bir ateş altında. Bu ateş bütün çocuklarımızı, kadınlarımızı, yaşlılarımızı yakıyor, hatta tarihimizi, kültürümüz, medeniyetimizi yok ediyor. En önemlisi de bu ateş gelecek kuşaklarımızın, çocuklarımızın, yavrularımızın, düşüncelerini anlayışlarını değiştiriyor. Kalbinde iman olan her insanın, her müminin, her toplumun, her milletin bu ateşi söndürmek için bir çaba ve gayret içerisinde olması gerekiyor.

“İnsanların kendi öfkelerini, ideolojilerini, mezhep rengine büründürerek bir mücadeleye kalkışması İslam’ın geleceği açısından büyük bir tehlikedir”

Hz. İbrahim’in ateşine su götürmeye gayret eden karınca misali, herkes kendi cürmü miktarınca, bu ateşi söndürmek için bir çaba içerisinde olmalıdır. Bu ateşi söndürme konusunda, bölgenin en önemli iki ülkesi Türkiye ve İran’a, dini kurumlara, din adamlarına, çok büyük görevler düşüyor. Çünkü yıllardır bu ateş içerisinde en kötü durum, insanların kendi mezhebi mensubiyetlerini İslam’a olan mensubiyetlerinin önüne çıkarmaya kalkışmalarıdır. İnsanların kendi öfkelerini, ideolojilerini, mezhep rengine büründürerek bir mücadele içerisine girmesi, tabi ki, İslam’ın geleceği açısından en tehlikeli durumlardan birisini teşkil ediyor.

İslam ümmeti, Sünnîsi, Şiîsi, Alevîsi, Bektaşîsiyle “bir” ümmettir

Herkes şu hakikati hatırlamak zorundadır ki İslam ümmeti, Sünnîsiyle, Şiîsiyle, Ehl-i Beyt’iyle, Ehl-i Sünnetiyle, Alevîsiyle, Bektaşîsiyle “bir” ümmettir. Ehl-i Sünnet ve Ehl-i Beyt’te Hz. Peygambere aittir. Buradan ihtilaflar çıkarmak, kavgalar, savaşlar oluşturmak, İslam dünyasına, İslam ümmetine yakışan bir şey değildir. Bir taraftan dünyanın belirli bölgelerinde insanların kalplerine İslam korkusu, İslam nefreti ve İslam düşmanlığı yerleştirilirken bir taraftan da Müslümanların içerisine girdiği bu durum kabul edilemez. 

“Diyanet İşleri Başkanlığı olarak İslam dünyasında yanan ateşi söndürmek için gayret gösteriyoruz.”

Biz Diyanet İşleri Başkanlığı olarak, hem Sünni âlimlerden hem Şiî âlimlerden oluşan Dünya İslam Âlimleri Barış İtidal ve Sağduyu İnisiyatifi olarak bu ateşi söndürmek için, İbrahim’in ateşini söndürmeye giden karınca misali, elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz.

“Mezhep mensupları arasında kin, öfke ve nefret oluşturmak Müslümanlara yakışan bir durum değildir.”

Bütün coğrafyamızda, şiddetin, savaşın, kin, öfke ve nefretin ortadan kalkmasını, barışın, adaletin, hukukun, emanın ve selamın yerleşmesini Yüce Allah’tan niyaz ediyorum. Hz. Peygamber (sas)’in Hz. Enes’e “Yavrucuğum kalbinde hiçbir mümine karşı kin, öfke ve nefret bulunmasın. Yavrucuğum, bu benim sünnetimdir. Kim bu sünnetimi işlerse cennete benimle beraber girecektir.” buyurur.  Bırakın iki mümin arasında, toplumlar arasında, mezhep mensupları arasında, kin, öfke ve nefret oluşturmak, Müslümanlara yakışan bir durum değildir. Tarih boyunca mezhepçilik, dinleri ortadan kaldıran, dinlere zarar veren en büyük fitne olmuştur.  Şiî ve Sünnî ihtilafı, elimizden İslam gibi büyük bir nimeti alacak kadar, yanlış bir kavgadır. Onun için bütün âlimlerin, mütefekkirlerin, düşünürlerin, siyaset adamlarının bu konu üzerinde çokça düşünmesi gerekiyor.  

Bikdeli: “Çözüm yolu, ateşi söndürmeye çalışmaktır.”

İran’ın Ankara Büyükelçisi Ali Rıza Bikdeli de “Bugün bölgemizde yaşanan süreç, aslında çok daha büyük bir resmin parçasıdır. Çözüm yolu, bütün dünyada, İslam’ı ve Müslümanları sevenlerin bu ateşi söndürmeye çalışmaları. Bu ateşi, artırmaya çalışanlar da, barışı sağlamaya çalışanları birbirinden ayırmak lazım.” şeklinde konuştu.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.