1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Görmez: İşgalci İsrail'in ezanı yasaklamaya kalkışması
Görmez: İşgalci İsrail'in ezanı yasaklamaya kalkışması

Görmez: İşgalci İsrail'in ezanı yasaklamaya kalkışması

Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İsrail'de camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısını eleştirerek, "İslam'ın ve Kudüs'teki Müslümanların varlığını inkar manasına gelir." dedi.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Katar ziyareti kapsamında, Evkaf ve İslam İşleri Bakanı Gays bin Mubarek el-Kuvari ile görüştü.

Katar devletine, Türkiye'de yaşayan Suriyeli çocukların eğitimi konusunda Diyanet İşleri Başkanlığı ve Diyanet Vakfı ile yaptığı çalışmalar için de teşekkür eden Görmez, "Geçen sene Gazze'yi ziyaret ettiğimde, yine Katar devletinin Gazze'nin yeniden inşasındaki çalışmalarını yerinde gördüm." dedi.

Ziyaretin iki önemli sebebi olduğunu ifade eden Görmez, bunlardan birincisinin dünyanın muhtelif yerlerinde Müslüman azınlıklara yönelik hizmetleri birleştirmeye yönelik teklifleri ele almak olduğunu kaydetti. Türkiye ve Katar arasında uzun süredir devam eden siyasi ve ekonomik ilişkilerin, aynı zamanda dini, ilmi ve manevi alanlarda da gelişmesinin her iki ülke ilişkilerini güçlendireceğini belirten Görmez, İslam ümmetinin içinden geçtiği bu zor süreçte bu durumun hem her iki ülke için hem de İslam ümmeti açısından faydalı olacağına inandığını söyledi.

İsrail'de tepki çeken yasa tasarısı

Heyetler arası görüşmelerin ardından Diyanet İşleri Başkanı Görmez gazetecilere açıklamalarda bulundu. 

Görmez, İsrail'in camilerden hoparlörle ezan okunmasının yasaklanmasını öngören yasa tasarısına ilişkin, "Yıllardır hem Mescid-i Aksa'yı işgal ettiği için, hem Filistinli kardeşlerimizin topraklarını işgal ettikleri için büyük kötülükler yapan bir ülkenin, ezanı da yasaklamaya kalkışması, İslamın, Kudüs'teki Müslümanların varlığını inkar manasına gelir. Ezanı yasaklamak, Müslümanların ve İslamın tarih boyuncaki Kudüs'teki varlığını inkar manasına gelir. Bunu kabul etmek mümkün değildir." değerlendirmesinde bulundu.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.