1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gerçek Bayram vatana dönüşte
Gerçek Bayram vatana dönüşte

Gerçek Bayram vatana dönüşte

Suriye'deki savaşın acı neticeleri yürekleri burkuyor. Komşu ülkelere sığınan muhacirler, savaşın sona ereceği günü hasretle bekliyorlar.

A+A-

Suriyeli sığınmacılar, Lübnan'ın orta kesiminde yer alan Cebel Lübnan (Lübnan Dağı) ilinin Ketermaya bölgesindeki “Hayat ve Umut” isimli mülteci kampında, Ramazan Bayramı'nı zor şartlar altında geçiriyor. Kamptaki Suriyeli çocuklar, “Oyuncağımız yok, bayram harçlığı da alamadık” diye konuşuyor. 

Bayram, onlara uğramadı

Cebel Lübnan’daki kamplarda yaşayan Suriyeli mülteciler: Gerçek bayramımız, ülkemize döndüğümüz, aile ve akrabalarımızla yine bir araya gelebildiğimiz gün olacak. 

Lübnanlı bir hayırseverin bağışladığı sarp arazi üzerine kurulu çadırlarda hayata tutunmaya çalışan savaş mağduru 40 aile, kederli gözler ve lisan-ı hal ile “Çalınan mutluluğumuzu geri verin” diyor.

Bayram sevincinin uğramadığı kampta büyükler sevdiklerinden, yakınlarından, akrabalarından ayrılmanın açtığı yaraları sarmaya çalışıyor. Çocuklar ise toprak ve tahta parçalarıyla oyalanarak bayramı geçiriyor. Bir yıldan fazla süredir mülteci kampında yaşayan Ummu’l İz,

“Bayram bize uğramadı. Her birimizin acı dolu bir hikayesi var. Bu savaş yüzünden hepimizin gözleri, dost ve akrabalarını arar oldu. Bayram kamp sınırlarında takılı kaldı” diye konuştu. Yaşaran gözlerini silen İz, “Hiç bayram havasında değiliz. Gerçek bayramımız, ülkemize döndüğümüz, aile ve akrabalarımızla yine bir araya gelebildiğimiz gün olacak. Büyük küçük herkesin üzerine derin bir keder çökmüş. Çocuklar bayram olduğunu hissetmiyor. Ne oyuncakları, ne elbiseleri, ne de onları mutlu edecek bir şeyleri var” ifadelerini kullandı.

Suriye’deki savaş dolayısıyla eşinin vefat ettiğini belirten İz, bayram için alış veriş yapamadığını, derneklerin ve kuruluşların da yeterli miktarda yardım göndermediğini kaydetti.  

“ESKİDEN BAYRAMLAR ÇOK GÜZEL GEÇERDİ”

Kötü hayat şartlarından dünyadaki hükümetleri sorumlu tutan Ebu Yusuf ise “Suriye halkı dünya hükümetleri ve liderlerinin elinde bir oyuncağa döndü. Ülkemizdeki krizin on yıllara uzamasından endişeliyiz” dedi.

İçinde bulundukları zor durum sebebiyle bayramın gelişine sevinemeyen çocuklardan 9 yaşındaki Abdullah ed-Demerani ise

“Salıncağımız, oyuncağımız yok. Bayram harçlığı da alamadık. Hiçbir şeyimiz yok” diye konuştu. İki ağaç arasına küçük bir salıncak kurduklarını ve tek oyuncaklarının bu olduğunu ifade eden küçük Demerani, “Burada durum çok kötü. Annemin bayram için alış veriş yapacak parası yok. Babam hasta. Bayram geldiği için hiç sevinemedik. Eskiden bayramlar çok güzel ve neşeli geçerdi. Ama şimdi böyle yaşamak zorundayız” diye konuşuyor. BM istatistiklerine göre Lübnan’da 1 milyon 100 bini aşkın Suriyeli sığınmacı bulunuyor. 

Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.