1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Gerçek alimlere ihtiyacımız var
Gerçek alimlere ihtiyacımız var

Gerçek alimlere ihtiyacımız var

Cehalet bugün bilgi adıyla yayılıyor. İlim, hikmet ve marifet gerçek özünden uzaklaştırıldı. Bugün gerçek alimlere ihtiyacımız var. Alem gibi alimlere ihtiyacımız var.

A+A-

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez, Katar’da Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Merkezini ziyaret etti.

Beraberindeki heyet ile Dünya Müslüman Alimler Birliği Başkanı Dr. Yusuf El Karadavi ile görüşen Diyanet İşleri Başkanı Görmez, İslam dünyasının Şam, Bağdat gibi ilim merkezlerini kaybettiğini belirterek, İslam dünyasının su ve ekmek gibi yol gösterici alimlere ihtiyacı olduğunu kaydetti.

İslam dünyasında alimlerin azaldığını ifade eden Başkan Görmez, “İslam dünyası Şam, Bağdat gibi ilim merkezlerini kaybetti. İslam dünyasının su ve ekmek kadar yol gösterici alimlere ihtiyacı var. Alimlerimiz azaldı. İslam dünyasında ilim tahsil etme imkanı azaldı. Şam, Bağdat gibi ilim merkezleri çöktü. Yeni alternatifler oluşturmalıyız" şeklinde konuştu.

Alimlerin, din ile hayat arasında doğru ilişkiyi bulmada metod arayışında eksiklikler olduğunu sözlerine ekleyen Başkan Görmez, "İlim hikmetten, hikmet marifetten ayrılınca cehalet ilim kılığına girip kol geziyor" dedi.

Müslüman alimlerin, alternatifler üretmek ve dünya çapında ilim taliplerine bu kapıların açılması için çaba göstermesi gerektiğini de vurgulayan Başkan Görmez, şöyle konuştu;

“Cehalet bilgi adıyla yayılıyor. Bugün gerçek alimlere, alem gibi alimlere ihtiyacımız var…”

İslam dünyası, öğretim metodunu değiştirmesi gerekiyor. Allah'tan Peygamberine aktarılmış, daha sonra sahabeler yoluyla bize ulaşmış ilahi metodun esas alınması gerekiyor. Dünya, ilim veya marifet adı altında bir tür cehalet mühendisliğine maruz kaldı. Cehalet bugün bilgi adıyla yayılıyor. İlim, hikmet ve marifet gerçek özünden uzaklaştırıldı. Bugün gerçek alimlere ihtiyacımız var. Alem gibi alimlere ihtiyacımız var.

El Karadavi ise, Türkiye'nin İslam’ı koruduğunu bildirerek, "Türkler, tarih boyunca İslam’ı himaye ettiler. Türkler olmasaydı İslam’ı kaybederdik. Türkler, her zaman mazlumların yanında yer aldı" ifadelerini kullandı.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.