1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Gelişmekte olan ülkelere yatırım azalacak
Gelişmekte olan ülkelere yatırım azalacak

Gelişmekte olan ülkelere yatırım azalacak

Dünya yatırım raporuna göre gelecek 3 yıl içerisinde uluslararası yatırımlar gelişmekte olan ülkelerden, gelişmiş ülkelere kayacak. 2016 yılında yapılması öngörülen 1 trilyon 851 milyar dolar uluslararası yatırımın yüzde 52’sinin gelişmiş ülkelere yapılma

A+A-
Birleşmiş Milletler Ticaret ve Kalkınma Örgütü (UNCTAD) tarafından her yıl hazırlanan ve tüm dünyada eşzamanlı olarak duyurulan dünya yatırım raporu açıklandı. Rapora göre, dünyada 2012 yılında 1,33 trilyon dolar olan uluslararası doğrudan yatırım tutarı, 2013 yılında yüzde 9 artışla 1,45 trilyon dolara ulaştı. 2013 yılında 12,9 milyar dolar uluslararası yatırım çeken Türkiye ise dünya sıralamasında 22., gelişmekte olan ülkeler arasında ise 11. sırada yer aldı.
 
    2012 yılında dünyadaki uluslararası yatırım akışının yüzde 22 oranında düştüğünü belirten  Uluslararası Yatırımcılar Derneği (YASED) Yönetim Kurulu Başkan Vekili Akın Kozanoğlu, 2013 yılında gelişmiş ülkelerdeki ekonomik toparlanmanın da etkisiyle yeniden yukarı trendin başladığına ve yüzde 9’luk artışın yakalandığına dikkat çekti. Rapora göre gelecek 3 yılda küresel yatırımda artış beklendiğini dile getiren Kozanoğlu, “Uluslararası yatırımın 2014 yılı için 1,6 trilyon dolar, 2015 yılı için 1,7 trilyon dolar ve 2016 yılı için ise 1,8 trilyon dolar olacağı öngörülüyor. Bununla beraber artışın gelişmiş ülke kaynaklı olması ve gelişmiş ülkelerin küresel akışlar içinde yüzde 40’ların altına düşmüş olan payının tekrar yükseleceği tahmin ediliyor.” dedi. Gelişmekte olan ülkelere uluslararası yatırımın azalacağını ifade eden Kozanoğlu, dünyadaki yatırımların yüzde 39’unun gelişmiş ülkelere yapıldığını, 2016’da bu oranın yüzde 52’ye çıkacağını kaydetti. Kozanoğlu, gelişmekte olan ülkelerin payının ise 2016 yılında yüzde 54’ten 43’e düşeceğini söyledi.
 
    Bu doğrultuda Türkiye’nin de dünyada uluslararası doğrudan yatırımlardan aldığı payın 2012 yılıyla paralel şekilde gerçekleştiğini vurgulayan Kozanoğlu, “Türkiye’nin dünya genelindeki UDY’den aldığı pay yüzde 0,9 ile aynı çizgisini korudu, gelişmekte olan ülkeler içindeki payı ise yüzde 1,7 olarak gerçekleşti. Ülkemizin büyüyen bu küresel küresel yatırım akışları içinden daha yüksek pay almasına katkı sağlamak üzere YASED olarak beş stratejik öncelik doğrultusunda imza projeler yürütüyoruz. Bu projelerle; yasal-yönetsel düzenlemeler, UDY katkı analizi, Ar-Ge, İstihdam, Bölgesel Merkez ve ülkeler arası UDY rekabet analizi başlıklarına odaklanmaktayız.” dedi. Rapordaki verileri sunan YASED Genel Sekreteri Özlem Özyiğit ise 2013 yılında dünyada en çok uluslararası doğrudan yatırım çeken ülkelerin 187,5 milyar dolarla ABD, 124 milyar dolarla Çin ve 79,2 milyar dolarla Rusya olduğunu söyledi. 
 
Zaman

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.