1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Gazze'ye inşaat malzemesi ulaştırıldı
Gazze'ye inşaat malzemesi ulaştırıldı

Gazze'ye inşaat malzemesi ulaştırıldı

BM, İsrail ve Filistin arasında varılan anlaşma uyarınca Gazze Şeridi'ne inşaat malzemesi girişi, esnafın yanı sıra işsizler için de umut oldu.

A+A-
İsrail'in Gazze'ye uyguladığı abluka inşaat sektörü başta olmak üzere bir çok sektörü olumsuz etkilemişti.
 
İnşaat malzemeleri ithal eden bir firma sahibi Sami Ebu Abid, "Dün Ekonomi Bakanlığı, Kerem Ebu Salim Sınır Kapısı aracılığıyla inşaat malzemelerinin girmeye başladığını iletti ve 240 ton çimento geldi. Gazze'ye 7 yıldır ilk defa bu kadar büyük bir miktar çimento girmiş oldu" dedi.
 
'Ekonominin canlanmasını temenni ediyoruz'
 
Ebu Abid, "İsrail'in ablukası inşaat sektörü başta olmak üzere bir çok sektörü olumsuz etkiledi. Ekonomide büyük durgunluk yaşandı, binlerce Filistinli işsiz kaldı. Şimdi inşaat malzemelerinin girişiyle Gazze'de ekonominin canlanmasını ve işsizlik oranının biraz düşmesini temenni ediyoruz" diye konuştu.
 
'Abluka bu sektörü de büyük zarara uğrattı'
 
Yaşanan gelişmeye rağmen dün giren miktarın yeterli olmadığına işaret eden Ebu Abid, "7 yıldır devam eden abluka bu sektördekileri büyük zarara uğrattı, işsizlik ve fakirlik oranı çok arttı. Gazze'nin İsrail'in saldırılarında yıktıklarını imar etmek ve ekonomiyi canlandırmak için çok büyük miktarlarda inşaat malzemesine ihtiyacı var" ifadelerini kullandı.
 
Bir başka Filistinli esnaf Halid el-Bahtiti, inşaat malzemelerinin girişiyle işçilerin yeniden iş başı yapacaklarını, bu durumun da ekonominin canlanmasına katkı sağlayacağını belirtti.
 
Bahtiti, "İlk aşamada giren malzemeler kesinlikle yeterli değil, 6 bin ton inşaat malzemesi lazım, eğer bu miktara izin verilmezse Gazze'nin imarı on yıllarca sürer" dedi.
 
Hamas'ın 2006 yılında Gazze'yi kontrol altına almasının ardından bölgeye ambargo uygulamaya başlayan ve Gazze'ye açılan 6 sınır kapısını kapatan İsrail, yalnızca istisnai durumlar için bazılarının açılmasına izin veriyordu.
 
İsrail, 7 Temmuz'da başlattığı ve 51 gün süren saldırılarının ardından yalnızca Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'na (UNRWA) ait sınırlı miktarda inşaat malzemesinin girişine izin vermişti. 8 Ekim'de BM, İsrail ve Filistin arasında yapılan anlaşma uyarınca İsrail, saldırıların başladığı günden bu yana ilk kez dün özel şirketler için inşaat malzemesi girişine izin vermiş, Kerm Ebu Salim Sınır Kapısı Müdürü Münir el-Galban, dün,15'i çimento, 10'u demir, 50'si mıcır yüklü 75 kamyonun girmeye başladığını söylemişti.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.