1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Gazze'nin yeniden imarı için 80'den fazla ülke davet edildi
Gazze'nin yeniden imarı için 80'den fazla ülke davet edildi

Gazze'nin yeniden imarı için 80'den fazla ülke davet edildi

Filistin Ulusal Uzlaşı Hükümeti Başbakan Yardımcısı ve Ekonomi Bakanı Muhammed Mustafa, Gazze Şeridi'in yeniden imarına ilişkin düzenlenecek konferansa 80'den fazla ülkenin davet edildiğini açıkladı.

A+A-
Kahire'deki Arap Birliği merkezinde düzenlenen basın toplantısında konuşan Mustafa, hükümetin Gazze Şeridi'nin 5 yıl içinde 3 aşamalı şekilde yeniden imar edilmesi için bir plan hazırladığını ve bunun gelecek ay Kahire'de düzenlenecek donörler konferansında açıklanacağını belirtti.
 
Gazze'de sanayinin sıfırlandığını, bazı mahallelerinin tamamen yıkıldığını söyleyen Mustafa, konferansta abluka altındaki Gazze'nin yeniden imarı için inşaat malzemesi girişini kolaylaştıracak siyasi çaba gösterilmesini de umut ettiğini dile getirdi.
 
Filistin, Norveç ve Mısır dışişleri bakanlıkları aracılığıyla 12 Ekim'de Kahire'de düzenlenecek konferans için 80'den fazla ülkeye davetiyelerin gönderilmeye başlandığını ifade eden Mustafa, konferansta sunulacak raporda altyapı ve ekonominin ana odakları arasında olacağını kaydetti.
 
20 bin aile evsiz kaldı
 
Muhammed Mustafa, 26 Ağustos'ta ateşkesin sağlanmasının ardından çok sayıda vatandaşın evine geri döndüğünü ancak 20 bin aileye tekabül eden 100 binden fazla kişinin evsiz kaldığını belirtti.
 
Bu sorunların çözülmesi için bugün Filistin hükümeti ve başta Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP) ve Birleşmiş Milletler Filistinli Mültecilere Yardım Ajansı'nın (UNRWA) olmak üzere BM'ye bağlı kurumlarla anlaşma yapılması suretiyle ilk aşamanın gerçekleştiğine değinen Mustafa, bu kapsamda, her aileye 200 ila 250 dolar kira yardımı yapılacağını ve İsrail'in yıktığı kamu ve özel mülklerin onarılması için yardım edileceğini söyledi.
 
Mustafa ayrıca BM kurumlarının Filistinlilere geçici ev temin edeceğini ve Gazze Şeridi'ne inşaat malzemesi girişinin sağlanması için İsrail'le koordinasyon sağlayacağını kaydetti.
 
 Filistin Kalkınma ve Yeniden Yapılandırma Ekonomik Konseyi (PECDAR) Başkanı Muhammed Eştiye, İsrail saldırılarında yıkılan Gazze'nin imarı ve kalkınması için 7,8 milyar dolara ihtiyaç olduğunu açıklamıştı.
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.