1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Gazze'deki yıkımın uydudan görünümü
Gazze'deki yıkımın uydudan görünümü

Gazze'deki yıkımın uydudan görünümü

İsrail'in Gazze'ye 7 Temmuz'da başlattığı saldırıların kentte yol açtığı büyük yıkım uydu fotoğraflarına da yansıdı.

A+A-
İsrail'in Gazze'ye 7 Temmuzda başlattığı saldırının şehre verdiği zararı gösteren uydu fotoğraflarına Anadolu Ajansı (AA) ulaştı. Türkiye'nin milli gözlem uydusu GÖKTÜRK-2 tarafından çekilen görüntülerde yıkılan binalar, tahrip edilen tarım arazileri ve şehrin altyapısına verilen zarar net olarak görülüyor.
 
gazze_1.jpg
 
İsrail'in sivil yerleşim yerlerini ayırt etmeden yaptığı saldırılarda, bugüne kadar çocuk ve kadınların da aralarında bulunduğu bin 943 Filistinli hayatını kaybetti. 3 bin civarında çocuk, 2 bin civarında da kadın olmak üzere toplam 9 bin 886 kişinin yaralandığı saldırılar nedeniyle yüzbinlerce Filistinli de evlerini terk etmek zorunda kaldı.
 
Okul, hastane, cami ve sığınma yerleri ile tarım arazileri gibi sivil hedefleri bombalayan İsrail, Gazze'nin altyapısına da büyük zarar verdi.
 
Birleşmiş Milletler (BM), İsrail'in Gazze'ye havadan, karadan ve denizden düzenlediği saldırılarda 10 binin üzerine konutun yıkıldığını tespit etti. 
 
Saldırılarda, Gazze'nin temel altyapısı da büyük bir yıkıma uğradı. Su arıtma ve kanalizasyon ağı büyük ölçüde zarar görürken, Gazze'ye elektrik sağlayan santralin yanı sıra sağlık tesisleri ve okullar da bombardımanda ağır zarar gören binalar arasında yer aldı. 
 
Gazze Belediye Başkanı Nizar Hicazi, İsrail'in saldırılarında altyapının tahrip olması nedeniyle oluşan zararın 50 milyon dolara ulaştığını açıkladı. 
 
Gazze'nin eğitimini de hedef alan saldırılar sonucu şu ana kadar 22 okul tamamen, 141 okul ise kısmen yıkıldı. 
 
İsrail Gazze ekonomisini de vurdu
 
Saldırılar, Gazze'nin ekonomisine de büyük zarar verdi. Filistin Sanayi Konfederasyonu, saldırılarda 195 işletme binasının yıkıldığını bildirdi. Ekonominin, bu yıkımla daha da kötüleştiğini belirten Konfederasyon, özellikle ziraat, tekstil, gıda ve mobilya sektörlerinin büyük zarara uğradığını açıkladı.
 
Filistin Sanayiciler Genel Birliği verilerine göre de İsrail'in saldırıları sonucu Gazze sanayisi 47 milyon dolar zarara uğradı.
 
Saldırıların uydu görüntülerine AA ulaştı
 
İsrail'in saldırılarının Gazze'de yol açtığı tahribatın uydu görüntülerine AA ulaştı. Dünyanın birçok ülkesince adeta görülmek istenmeyen saldırıların yol açtığı yıkım, Türkiye'nin milli gözlem uydusu GÖKTÜRK-2 tarafından kaydedildi.
 
Milli uydunun 31 Ocak 2014 ve 10 Ağustos 2014'te çektiği görüntüler, saldırıların yoğunluğunu ve Gazze'ye verdiği zararın boyutunu net olarak ortaya koyuyor.
 
AA
Etiketler : ,

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.