1. HABERLER

  2. İSLAM

  3. Fransız hükümetinden cami talebine destek
Fransız hükümetinden cami talebine destek

Fransız hükümetinden cami talebine destek

Fransa’da sosyalist hükümet, Fransa İslam Konseyi’nin ülkedeki cami sayısının artırılmasına yönelik talebine destek verdi.

A+A-

Fransa hükümetinde devlet kurumlarının reformdan geçirilmesi ile ilgili çalışmaları yürüten devlet bakanı Thierry Mandon, "I Tele" kanalına yaptığı açıklamada, ülkede yeteri kadar cami olmadığını söyledi.

Mandon, "Hala ülkede birçok ilde Müslümanlar uygun koşullarda ibadetlerini yerine getiremiyorlar. Müslümanların ibadet koşullarının tatmin edici olmadığını kabul etmemiz gerekiyor. Birçok ibadet yerinin fiziki koşulları uygun değil" ifadesini kullandı.

Thierry Mandon, ibadet yerlerinin uygun koşullarda olmamasının da radikalleşmeyi artıran faktörlerden birisi olduğunu kaydetti.

Fransa Piskoposlar Birliği de bir açıklama yaparak İslam Konseyi’nin ülkede cami sayısının artırılması talebinin "meşru" olduğunu belirtti ve konseye destek verdi.

Aşırı sağcı Ulusal Cephe Partisi, dün yaptığı açıklamada, daha fazla cami yapılması talebine şiddetle karşı çıkmıştı. Ulusal Cephe Partisi Başkan Yardımcısı Florian Philippot, camileri "yüzde yüz radikalleşme yerleri" olarak niteleyerek ülkede yeteri kadar cami bulunduğunu iddia etmişti. Philippot, camilerde ibadet için yeterli yer olmadığı yolundaki eleştirilere karşı çıkarak, "Sokaklarda namaz kılanların, bunu hükümet ve cumhuriyet rejimine baskı yapmak için bilinçli olarak yaptığını" ileri sürmüşü.

Fransa İslam Konseyi Başkanı Dalil Ebubekir, ülkede yaklaşık 2 bin 200 cami bulunduğunu belirterek, bunların sayısını iki yıl içinde iki misline çıkartmak istediklerini söylemişti.

Çoğu Kuzey Afrikalı yaklaşık 5 milyon Müslümanın yaşadığı Fransa, Avrupa’da en fazla Müslümanın yaşadığı ülke konumunda.

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.