1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Fiyatları düşürecek öneri
Fiyatları düşürecek öneri

Fiyatları düşürecek öneri

Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Genel Müdürü İrfan Güvendi, marketlere çağrıda bulunarak, “Gıda ürünlerini doğrudan bizden alsınlar, fiyatlar insin” dedi

A+A-

Ekonomi Muhabirleri Derneği (EMD) üyeleriyle bir araya gelen Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği Genel Müdürü İrfan Güvendi, çiftçi için bu yıl 6.5 milyon TL’lik düşük faizli kredi kullandıracaklarını belirterek “Biz ya da Ziraat Bankası yoksak; çiftçi ürünü karşılığında tefeciye gidiyor. Onun da maliyeti ağır oluyor” dedi.

Güvendi, Avrupa’daki Roba Bank ve Agro Credit gibi kooperatif kökenli bankalara işaret ederek banka kurmak istediklerini söyledi. Güvendi, bunun için ekonomi yönetiminin onay vermesi yanında, kendilerinin de finansal yeterliliğe ulaşmaları gerektiğini aktardı.

Habertürk'ün haberine göre, gıda fiyatlarına yönelik değerlendirmede bulunan Güvendi, “Kooperatiflerimizin, aracıyı aradan çıkarıp doğrudan markete satmasını istiyoruz. Buradan çağrı yapıyoruz. Doğrudan bize ulaşsınlar. Hatta onların talebine göre üretim yapalım. Hangi tohumla, hangi gübreyle ürettiğimizi bilsinler” dedi. Güvendi, 2015 yılı için gıda fiyatlarında risk görmediklerini aktarırken “İnşallah kar yağar. Bu sıcaklar korkutuyordu. Ağaçlar çiçek açıyordu. Kar toprağı örterse risk ortadan kalkar” diye konuştu.

‘ET FİYATLARININ SEYRİ İYİ DEĞİL’

Güvendi, et fiyatlarının seyrinin iyi olmadığını belirterek küçük çiftçiler adına besilik ithalatı yapmak için Tarım Bakanlığı’na başvuracaklarını söyledi. Güvendi, aksi halde süt hayvanlarının kesimine gidileceği uyarısında bulundu.

DAMGA VERGİSİ İHALE BEDELİNİ BİLE ARTIRIYOR

İrfan Güvendi, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’in düzelteceklerini açıkladığı Damga Vergisi’ne tepki göstererek “Yapılan her işlemden, her sözleşmeden vergi alınıyor. En fazla da kamu ihalelerindeki sözleşme bedellerinden alınıyor. İhalede fiyatın yüzde 1-2 oranında artmasına Damga Vergisi neden oluyor. İşverenler her işçisi için her ay veriyor, bu nedenle adam almayan var” dedi.

SÜT ÜRÜNLERİ FABRİKASI DA BULUNUYOR

Kooperatifin tarım ürünleri dışında, Eskişehir’de 33 bin metrekarelik alana kurulu fabrikasında pastörize süt, yoğurt, ayran, beyaz peynir grubu, kaşar peynir grubu, tereyağı, krema ve şanti üretimi de var.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.