1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Filistinlilere terörist diyen İskoç okul özür diledi
Filistinlilere terörist diyen İskoç okul özür diledi

Filistinlilere terörist diyen İskoç okul özür diledi

Öğrencilerine verdiği ev ödevinde Filistinlileri terörist olarak gösteren İskoç okulu, gelen tepkiler ve şikayetler üzerine özür dilemek zorunda kaldı.

A+A-

İngiliz basınında yer alan habere göre, ülkenin Kuzey Lanarkshire bölgesinde bulunan New Stevenston İlkokulu'nun yedinci sınıf öğrencilerine dağıtılan ödev metni içinde "Filistinliler, İsrail'e karşı terörizmi kullanma hakkına sahip olduklarını düşünüyorlar" ifadesi yer aldı. 

Metni hazırlayan Kuzey Lanarkshire Belediyesi, tepkiler üzerine söz konusu ifadeyi müfredattan çıkaracaklarını açıklarken okul yönetimi de "Ödev metninde Filistinlilerin tasvir ediliş şekli, son derece yanlış" diyerek özür diledi.

İskoçya'daki Filistinli Toplumlar Birliği Başkanı Esam Hijjawi, metnin tüm Birleşmiş Milletler kararlarını hiçe sayarak yazıldığını, bu ve benzeri metinlerin İskoç eğitim sisteminden derhal çıkarılmasını istediklerini söyledi. Hijjawi, İskoç özerk hükümetinin kamuoyu önünde Filistinlilerden özür dilemesini istedi.

Ödev metninin ilk iki sayfasında şu ifadeler yer alıyor:

"Bölücü terörizmin bir diğer örneği de İsrail'de görülmektedir. İsrail'de yaşayan Filistinliler, bu toprakların kendilerine ait olduğunu ve İsrailliler tarafından işgal edildiğini düşünüyorlar. Bu anlaşmazlık nedeniyle İsrail ve Filistinliler arasında çıkan savaşları hep kaybetmiş ve bunun sonucunda da son 30 yıldır terörizme yönelmişlerdir.

1972'deki Münih Olimpiyat Oyunları sırasında Filistinli teröristler, İsrailli sporcuları rehin alıp öldürmüştü. Son zamanlardaysa teröristler, İsrail'de otobüs ve kamusal alanlarda intihar bombacılarını kullanıyorlar. Bu kişiler, kendi toplumlarında şehit olarak kabul görüp saygıyla anılıyor. Radikal eğilimlere çözüm bulmak oldukça zor.

Filistinliler, İsrail'e karşı terörizmi kullanma hakkına sahip olduklarını düşünüyorlar. Böyle düşünmelerine neden olan iki gerekçeyi verilen bilgilerden faydalanarak belirtin. Filistinlilerin terör eylemlerine iki örnek verin."

aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.