1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Filistin'de Türkçe ve Osmanlıca Heyecanı
Filistin'de Türkçe ve Osmanlıca Heyecanı

Filistin'de Türkçe ve Osmanlıca Heyecanı

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından Filistin'de açılan Türkçe ve Osmanlı Türkçesi kurslarını başarıyla tamamlayan 46 Filistinli öğrenciye sertifikaları törenle verildi.

A+A-

TİKA Filistin Koordinatörlüğü'nün Ramallah ofisinde düzenlenen mezuniyet törenine TİKA Filistin Koordinatörü Bülent Korkmaz, Başbakanlık Devlet Arşivleri görevlisi ve Osmanlıca Arşivleri uzmanı Mustafa Celil, Türkçe öğretmeni Muhammet Akçay ve diğer yetkililer katıldı. Kursu tamamlayan öğrencilere sertifikalarını TİKA görevlileri ve öğretmenleri verdi.

Osmanlıca kursuna katılan 23 ve Türkçe kursuna katılan 23 öğrencinin sertifikalarını aldığı törende konuşma yapan TİKA Filistin Koordinatörü Korkmaz, "Mezun olan tüm öğrencilerimizi tebrik ediyorum. Her birinizi Türkiye'nin birer kültür elçisi olarak görüyorum" dedi.

Filistinli öğrencilere kapılarının her zaman açık olduğunu söyleyen Korkmaz, "Bizler sizin taleplerinizi kendi vatandaşlarımızın taleplerinden ayrı görmüyoruz. Bu yıl üç lisede başladığımız seçmeli Türkçe derslerini önümüzdeki yıl 32 lisede devam ettireceğiz. İnşallah bu sayı katlanarak artırılacak ve Türkçe dersi Filistin'deki tüm liselerde seçmeli ders olarak okutulacak" ifadesini kullandı.

Osmanlıca derslerini veren Osmanlı arşivleri uzmanı Mustafa Celil, Türkiye'nin yardımlarının Filistin'in dünya devletleri nezdinde tanınmasına katkı sağladığını ifade etti. Celil, şunları söyledi:

"Osmanlıca dersleri, bu topraklarda 400 yıl hüküm sürmüş atalarımızın kültürünü, medeniyetini yeniden tanıtması ve buradaki halkla dayanışma göstermesi bakımından önemli. Öğrencilerimiz, dedelerinin Birinci Dünya Savaşı'nda Osmanlı saflarında savaştığını söyledi. Buradaki öğrencilerimizin bir çoğunda Osmanlıca yazılı tapular, belgeler ve vesikalar bulunmakta. Bunları okuma ve öğrencilere anlatma imkanımız oldu. Bu açıdan bakıldığında da Osmanlıca dersleri çok büyük önem arz ediyor." 

Celil, Osmanlıca eğitiminin yanında öğrencilere arşiv bilgisi dersleri verdiklerini de sözlerine ekledi.

Üniversite eğitimini Türkiye'de tamamlayan ve TİKA'nın açtığı kurslarda Osmanlıca öğrenen diş hekimi Besim Cebir de Osmanlıca kursunun Türkiye-Filistin ilişkilerinin gelişmesi açısından çok yararlı olduğunu belirterek, "Filistin'de İsrail işgalinden dolayı topraklar üzerinde çekişme var. Bu toprakların tapuları ve bu bölgelere ait vesikalar Osmanlıca. Bu sebeple bizim de bu dili bilmemiz büyük önem arz ediyor" dedi.

TİKA bünyesinde aldığı eğitim sayesinde bugün Osmanlıcayı hem yazıp hem okuyabildiğini ifade eden Cebir, Filistin'de Osmanlıca eğitiminin daha yaygın olması gerektiğini söyledi.

Osmanlıca ve Türkçe dersleri bu yıl Kudüs, Ramallah ve Ebu Dis olmak üzere Filistin'in üç ayrı şehrinde verildi.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.