1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Filipinler'de Tayfun ile 1 Milyon Kişi Evinden oldu
Filipinler'de Tayfun ile 1 Milyon Kişi Evinden oldu

Filipinler'de Tayfun ile 1 Milyon Kişi Evinden oldu

Filipinler'deki Hagupit tayfunu, yaklaşık 1 milyon insanın evlerini terk etmesine sebep oldu. Saatte 270 kilometre hıza ulaşan tayfun nedeniyle ilk belirlemelere göre 4 kişi öldü.

A+A-
Ağaçları yerinden söken, çatıları uçuran tayfunun şiddetinin azaldığı belirtildi. Kimse Yok Mu Derneği bünyesinde faaliyet gösteren ASYA arama kurtarma ekibi de bölgeye yardım göndermek için teyakkuza geçti.
 
ASYA Koordinatörü İsmail Büyükay, Filipinler'deki Hagupit tayfunu ve ASYA'nın o bölgedeki çalışmaları hakkında bilgi verdi. Büyükay, geçtiğimiz yıl yaşanan felaketteki yıkımın bir benzerinin gerçekleşmediğini belirtti. Bunu, yapılan bilgilendirmeler ve alınan önlemlere bağlayan Büyükay, "Geçen sene esen tayfun 365 kilometre hızla esmişti ve çok ciddi bir tahribat bırakmıştı. Bu sene de insanlar tayfunun çok ciddi bir tahribat bırakacağını düşünüyorlardı. Yerelden aldığımız bilgiler ve orada irtibatlı olduğumuz temsilcilerimizin verdiği bilgilere göre, insanların gecen seneden ders çıkardığı, daha hazırlıklı oldukları görülüyor. Bölgede yaşayan yaklaşık 700 bin kişinin tahliye edildiğini, özellikle kıyılarda yaşayan 60 bin kişinin daha sağlam yapılara, büyük statlara ve hastanelere yerleştirildiğini ve devletin bununla alakalı da çok ciddi kaynak ayırdığını ve gıda depoladığını söylüyorlar." şeklinde konuştu.
 
Hagupit tayfununun yol açtığı hasar hakkında da bilgi veren Büyükay, "Yerelden elde edilen bilgilere 4 tane insanın hayatını kaybettiği yönünde. Üzerine ağaç düşerek ya da yıkıntıların altında kalarak ölmüşler. Evlerin çatılarının uçtuğu, ağaçların kökünden söküldüğü, Filipinler'in doğusunda bir şehirde evlerin yüzde 80 oranında tahribat gördüğü bilgileri var." ifadelerini kullandı.
 
'ASYA OLARAK TEYAKKUZDAYIZ'
ASYA Arama Kurtarma Ekipleri, geçtiğimiz yıl yaşanan felaketin hemen ardından bölgeye ilk ulaşan yardım ekibiydi. Yıl boyunca felaketin yaralarını sarmak için uğraştı. ASYA, bu yıl da muhtemel bir yıkıma karşı hazır oldu. ASYA'nın Filipinler'deki çalışmalarına değinen Büyükay, şunları söyledi: "ASYA olarak biz de yaklaşık 4 gündür gelişmeleri haritadan takip edebiliyoruz. Tayfunun ilk başladığı andan itibaren teyakkuzdayız. Tayfunun Filipinler'in üzerinden geçeceğini ekrandan görebiliyoruz. Sürekli de bölgeden bilgi alıyoruz. Ekiplerimizi hazır halde bekletiyoruz. Bir ihtiyaç ortaya çıkarsa geçen sene olduğu gibi o bölgede faaliyetlerimizi sürdüreceğiz."
 
Cihan 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.