1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ezan okunan İstanbul'u korumalıyız
Ezan okunan İstanbul'u korumalıyız

Ezan okunan İstanbul'u korumalıyız

Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar "Ezanlı semtlerimiz gözümüz gibi korumalıyız. Yeni kurulan semtlerin bir önemi yok. Oralara ne yaparsanız yapın" dedi.

A+A-
Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar "Ezanlı semtlerimiz gözümüz gibi korumalıyız. Yeni kurulan semtlerin bir önemi yok. Oralara ne yaparsanız yapın" dedi.
 
İstanbul’un 561. Fetih yıldönümü dolayısıyla İstanbul 29 Mayıs Üniversitesi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi işbirliği ile düzenlenen “II. Uluslararası Osmanlı İstanbul’u Sempozyumu” kapanış oturumuyla sona erdi. 
 
İstanbul’un Osmanlı İmparatorluğu döneminin tüm boyutlarıyla tartışıldığı sempozyumda 3 gün boyunca 100’e yakın akademisyen söz aldı. Sempozyumda; Osmanlı dönemi İstanbul’u tarihî, sosyal, kültürel ve ekonomik gelişmeler ışığında irdelenerek, kentin nasıl bir Osmanlı şehrine dönüştüğü anlatıldı.
 
PROF. SAYAR: ORALARDA NE YAPARSANIZ YAPIN
 
Sempozyumun kapanış oturumunda konuşan Prof. Dr. Ahmet Güner Sayar, Çocukluğunun Fatih Hırka-i Şerif’te geçtiğini belirterek, “Çocukluk yıllarım 60 öncesine dayanıyor. Benim büyüdüğüm yıllarda İstanbul ezan sesleriyle doluydu. Bozulmamış İstanbul’u gördüm. Şimdi ise bulunduğumuz Fatih’i bile tanıyamıyorum. İstanbul Türkçesi, İstanbul Efendiliği gibi kavramlar vardı. Artık merkezi İstanbul dar bir alana sıkıştı. Bakıyorum da elde avuçta bir şey kalmadı” diye konuştu. Bizi yönetenlerin merkezi İstanbul’a sahip çıkması gerektiğini belirten Sayar, “Ezanlı semtlerimiz gözümüz gibi korumalıyız. Yeni kurulan semtlerin bir önemi yok. Oralara ne yaparsanız yapın” şeklinde konuştu.
 
Hürriyet

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.