1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. "Evlilik programları ahlak dışı"
"Evlilik programları ahlak dışı"

"Evlilik programları ahlak dışı"

“Evliliğin televizyon ekranlarında pazarlanması anlamına gelebilecek bir yöntem ahlaken kabul edilebilir değil. Toplumun bu tür şeylere hayır demesi lazım.

A+A-

Ekranlardaki evlilik programları yıllardır tartışma konusu. Onca eleştiri yapılmasına rağmen bu tür programlar hâlâ çok izleniyor. Sunucuları ise, rekor transfer ücretleriyle manşetlerden inmiyor. Son ve en ciddi tepki Radyo ve Televizyon Üst Kurulu (RTÜK) Başkanı Prof. Dr. Davut Dursun'dan geldi. 6 yıllık başkanlık görevi 14 Temmuz'da sona erecek olan Dursun, Türkiye'de yayın hayatının renkli ve çoğulcu yapıya sahip olduğunu hatırlattı. “Tema olarak eleştirilecek konular var” diyen Dursun, “Reyting alsın diye marjinal, ensest ilişkiler gibi şeyler ele alınıyor. Bu, toplumun değerlerini yıpratıyor. Evlilik programları da eleştirdiğimiz bir alan ancak netice itibarıyla bu programlar izleniyor. Evliliğin televizyon ekranlarında pazarlanması anlamına gelebilecek bir yöntem ahlaken kabul edilebilir değil. Evet reyting alıyor fakat toplumun o tür şeylere 'hayır' demesi lazım. Pek çok kişi eleştiriyor ama pek çok kişinin de hoşuna gidiyor ve izliyor” dedi. Dizilerin çok uzun olmasından da şikayet eden Dursun, “Çocuklar, dizilerdeki şiddetten olumsuz etkileniyor. Herhangi bir sorun karşısında karşılıklı konuşma yerine çözüm olarak silahı görüyor. Ayrıca cinselliğin de bu kadar sıradan bir şey haline getirilmemesi gerek” ifadesini kullandı.

FREKANS İHALESİ ŞART

Başkanlığı döneminde yapamadığı ve Türkiye için elzem gördükleri uygulamanın frekans ihalesi olduğunu aktaran Prof. Dr. Davut Dursun, şöyle devam etti: “Yaklaşık 20 yıldır sürekli engellerle karşılaşılan bu konuda 2013'te ihaleye çıkıldı. Televizyon kuruluşlarına frekans tahsisleri gerçekleşti. Ancak bazı kuruluşların mahkemeye gitmesi sonucu iptal kararları çıktı. İleriki aylarda ihalenin yapılması şart. Çünkü bu yıl haziran dönemine kadar Türkiye'nin de içerisinde olduğu Avrupa blokundaki ülkelerde sayısal yayına geçme mecburiyeti vardı. İhaleyi sadece frekans tahsisi için değil, sayısal yayıncılığa geçmek amacıyla yapmıştık.” 

türkiye

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.