1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Evde Çocuk Bakan da Sigortalanacak
Evde Çocuk Bakan da Sigortalanacak

Evde Çocuk Bakan da Sigortalanacak

Ev hizmetindekilerin sigortalı çalıştırılması hakkında tebliğ bugün Resmi Gazetede yayınlandı. Artık ev temizliği yapan da, çocuk bakan da zorunlu sigortalı sayılacak.

A+A-


Ev hizmetlerinde çalışanlar, çocuk bakanlar zorunlu sigortalı olacak. Daha önce 6552 sayılı torba yasa ile getirilen 5510 sayılı kanunun ek 9. maddesi kapsamında ev hizmetlerinde çalışan sigortalılar 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren zorunlu sigortalı sayılacak.

RESMİ GAZETEDE YAYINLANDI

Buna dair Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanlığı 1 Nisan 2015 tarih ve 29313 sayılı tebliğ Resmi Gazetede yayınlandı. Ev hizmetlerinde çalışanlar, evde çocuk bakanlar 1 Nisan 2015 tarihinden itibaren zorunlu sigortalı sayılacak. Buna göre ev hizmetlerinde çalışanlar yapılacak işlemler açısından 10 gün ve daha fazla olanlar ile 10 günden az çalışanlar şeklinde ikiye ayrılacak.

AKRABALAR HARİÇ

Üçüncü dereceye kadar olan akrabalar dışında ev hizmeti nedeniyle işe alınan, aynı evde yaşayanlar sigortalı sayılacak. Bu haktan evinde sigortalı çalıştıran gerçek kişiler yararlanacak. Tüzel kişilikler bu haktan yararlanamayacak.

sondakika 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.