1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Ev fiyatları en çok Torbalı'da arttı
Ev fiyatları en çok Torbalı'da arttı

Ev fiyatları en çok Torbalı'da arttı

İzmir'in Torbalı ilçesinde konut fiyatları yüzde 30’luk artışla hem Türkiye, hem de İzmir ortalamasını geride bıraktı.

A+A-

Konut fiyatlarında yaşanan artışlar hız kesmiyor. Türkiye genelinde yıllık fiyat artışı yüzde 17’yi bulurken, bu rakam İzmir’de yüzde 11’de kaldı.

Torbalı ise yüzde 30’luk artışla hem Türkiye hem de İzmir ortalamasını geride bıraktı. Şubat 2015 Emlak Endeksi açıklandı.

TÜRKİYE ORTALAMASININ ÜSTÜNDE BİR ARTIŞ YAŞANDI

Türkiye genelinde yıllık fiyat artışı yüzde 17’yi bulurken, satılık konutların metrekare satış fiyatı ortalama 2.253 lira olarak yansıdı. Kiralık konutlara bakıldığında ise yüzde 13’lük yıllık artış dikkat çekiyor. Büyük Torbalı Gazetesi'nin haberine göre, Torbalı emlak piyasasında ise hem İzmir hem de Türkiye ortalamasının da üstünde bir artış yaşandı.

Satışlarda yüzde 30’luk bir artış olduğu görülürken, kiralık dairelerin fiyatlarında da en az yüzde 10’luk bir artış yaşandı. Geçtiğimiz yıl bir dairenin metrekare fiyatı en az 1000 liradan satılırken, bu yıl 1300 TL’den alıcı buluyor.

TORBALI BİRİNCİ SIRADA

İzmir’de bulunan satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 11 artarak 1.850 liraya ulaştı. Kiralık konutlarda ortalama fiyat ise yüzde 12 arttı ve metrekaresi 8 liraya ulaştı.

İlde amortisman süresi ise 18 yıl olarak göze çarpıyor. İzmir’in en çok değerlenen ilçeleri arasında ilk sırayı Torbalı aldı. Torbalı’daki gayrimenkullerin değeri geçtiğimiz yıla oranla yüzde 30 arttı. Son yıllarda büyük bir gelişme yaşayan Torbalı, inşaat sektörünün de kalbi konumunda. İlçede artan fabrika sayısı, göçün yaşanmasını sağlarken nüfus 155 bine çıktı. Bu durum yeni yapılaşmanın da artmasını sağladı.

Gelişen inşaat sektörü, İzmir’deki müteahhitlerin de yatırımlarını bu bölgeye yapmasını sağladı. Birçok İzmirli de Torbalı’dan ev alarak yatırım yapıyor. Torbalı’nın birinci sırada yer aldığı listede, ikinci sırayı yüzde 9 artışla Menderes alırken, üçüncü sıradaki Güzelbahçe’de artış yüzde 4,7 olarak dikkat çekiyor. Dördüncü sırada ise yüzde 2,5 artışla Çiğli var.

GAYRİMENKULLER DEĞERLENİYOR

İstanbul’da konut fiyatlarında artış sürüyor. Emlak Endeksi’ne göre İstanbul’da, satılık konutlarda metrekare ortalaması 3.238 liraya kadar çıktı. Kiralık evlerin metrekare ortalaması ise 20 lirayı buldu. Amortisman süresinin 14 yıl ortalamasında olduğu İstanbul’da son bir ayda fiyatı en çok artan ilçe Sultanbeyli. İlçede metrekare fiyatları yüzde 9,7 artarken, ikinci sırayı yüzde 3,9 artışla Bakırköy aldı.Üçüncü sırada ise yüzde 3,2 artışla Sultangazi var.

Ankara’da satılık konutların metrekare ortalama fiyatı bir yılda yüzde 13 oranında artış gösterdi.

Satılık metrekare fiyat ortalamasının 1.518 lira olduğu Ankara’da, kiralık evlerde ise ortalama fiyat 8 lira. Amortisman süresinin 16 yıl olduğu ilde değeri en çok artan ilçeler sıralamasında ilk sırada Altındağ var. İlçede satılık konut fiyatları son bir ayda yüzde 6,1, ikinci sıradaki Yenimahalle’de yüzde 1,0 yükseldi. Üçüncü sırada yer alan Çankaya’da ise son bir aylık artış yüzde 1,1 ortalamasında.

ensonhaber 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.