1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Esnafa yurt dışı fırsatı
Esnafa yurt dışı fırsatı

Esnafa yurt dışı fırsatı

Esnaf ve sanatkarlar dünyaya açılmaya hazırlanıyor.

A+A-

Gümrük Bakanlığı, 4 üniversiteyle esnafın sorunlarına çözüm üretip, ihracat yapabilen ve rekabete uyum sağlayacak seviyeye gelmeleri için düğmeye bastı.

Esnafa müjde, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'ndan geldi. Uzun zamandır Ahilik geleneğinin gelişmesi ve esnafın sorunlarına yönelik çözüm yolları üzerine çalışan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Esnaf ve Sanatkarlar Genel Müdürlüğü, Türkiye'de bir ilke imza attı. Bakanlık, 4 üniversite ile birlikte Türkiye genelinde 1.5 milyonun üzerinde esnafın sorunlarını inceleyecek, dünya piyasasına açılmalarını sağlayacak. Esnafı ihracat yapabilen, rekabet ortamına uyum sağlayan, finansal kaynaklara ulaşmada problem yaşamayan ve değişen tüketici tercihlerine hızlı cevap verebilen bir konuma getirmek için sektörler genelinde detaylı bir analiz raporu için düğmeye basıldı. Çankaya Üniversitesi, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi, Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi ve Atılım Üniversitesi, gerek anket gerekse inceleme ile esnafın sorunlarına karşı bilimsel çalışma hazırlayacak. Bakanlık, rapor sonuçlarına göre Türkiye'de uzun zamandır kabuğunu kırmak isteyen esnafa rehber olacak, sorunların çözümü için projeler üretilecek. 

SEKTÖRLER AYRILDI 

Ankara Sosyal Bilimler Üniversitesi Rektör Vekili Prof. Dr. Fuat Oğuz, "Bu çalışmada üniversite olarak biz, deri giyim ve ayakkabı sektörünü inceleyeceğiz. Çalışmayı hem mülakat hem anketlerle analiz yaparak yürüteceğiz" dedi. Atılım Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Abdurrahim Özgenoğlu da ulaştırma sektörünü inceleyeceklerini belirterek, "Ekibimiz ulaşım sektöründe çalışanları tespit edip, sorunlarına yönelik çözümler üretmede çalışacak" ifadesini kullandı. Sektörlerin tarihi geçmişini araştırıp günümüze ulaşamayan iş kollarını da tespit edecek olan Çankaya Üniversitesi'nin Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yahya Kemal Baykal ise, "Üniversite olarak kuyumculuk, motor sektörü, kaportacılık gibi alanlarda çalışma sürdüreceğiz" diye konuştu. Yıldırım Beyazıt Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Doğan, gıda sektöründe analiz yapacaklarını belirtti. 

Bakanlık bünyesinde üniversiteler ile imzalanan ortak çalışma töreninde konuşan Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşar Vekili Sezai Uçarmak, bu çalışmanın bilimsel verilerden oluşacağını belirterek, "İnanıyorum ki gerek bilgi birikimi, gerek esnafın sorunlarını bilme, gerekse hızlı çözüm üretmede etkili olacağız" dedi. Uçarmak, projenin dayanak noktasının, Anayasa'nın Ekonomik Hükümler Kısmı'nın Esnaf ve Sanatkârın Korunması Başlığı'nın altındaki 173. maddesindeki "Devlet esnaf ve sanatkarı koruyucu ve destekleyici tedbirler alır" hükmü olacağını söyledi.

takvim

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.