1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Ermenistan'da Cuma Namazı Kılmak İstiyorlar
Ermenistan'da Cuma Namazı Kılmak İstiyorlar

Ermenistan'da Cuma Namazı Kılmak İstiyorlar

Iğdır'daki bazı dernek ve sivil toplum kuruluşları, Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki Gök Mescit'te cuma namazı kılmak için Dışişleri Bakanlığı'na başvuruda bulundu.

A+A-
ASİMDER Başkanı Gülbey: "Ermenistan devlet yetkililerinden hoşgörü bekliyoruz. Ülkemizdeki Ermeniler, ibadetlerini güven içinde yapabiliyorsa bizler de yapabilmeliyiz"
 
Iğdır'daki bazı dernek ve sivil toplum kuruluşları, Ermenistan'ın başkenti Erivan'daki Gök Mescit'te cuma namazı kılmak için Dışişleri Bakanlığı'na resmi başvuruda bulundu.
 
Uluslararası Asılsız Ermeni İddialarıyla Mücadele Derneği (ASİMDER) Başkanı Göksel Gülbey, 11 dernek ve sivil toplum kuruluşu adına düzenlediği basın toplantısında, Türkiye'nin Ermeni vatandaşlara yönelik dini törenlere katılma hakkı tanıdığını söyledi.
 
Aynı haktan Türk vatandaşlarının da yararlanması gerektiğini belirten Gülbey, Türkiye'nin bu anlamda iyi niyet gösterdiğini ve aynı davranışı Ermenistan'dan beklediklerini ifade etti.
 
Bu anlamda Ermenistan'a gidip cuma namazı kılmak istediklerini vurgulayan Gülbey, "Hoşgörü niyetini göstermesi için Ermenistan'a fırsat doğmuştur. Erivan'dan göçe zorlanan Müslüman Türk ailelerinin torunları olarak tarihi Gök Mescit'te cuma namazı kılmak istiyoruz. Bu konuda da Ermenistan devletinden hoşgörülü davranmasını beklemekteyiz" dedi.
 
Gülbey, konuyla ilgili girişimlere başladıklarını vurgulayarak, şunları söyledi:
 
"İbadetimizi Ermenistan'da gerçekleştirmek için Dışişleri Bakanlığı'na resmi başvuruyu yaptık ve gerekli izinin alınmasıyla Ermenistan'a gideceğiz. Türkiye'de Ermeni cemaati özgürce ve güvenli bir ortamda ibadetlerini gerçekleştiriyor. Bizler de atalarımızın zorla göç ettirildiği topraklarda namaz kılmak istiyoruz. Ermenistan devlet yetkililerinden hoşgörü bekliyoruz. Ülkemizdeki Ermeniler, ibadetlerini güven içinde yapabiliyorsa bizler de yapabilmeliyiz."
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
1 Yorum