1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Enflasyon rakamları açıklandı
Enflasyon rakamları açıklandı

Enflasyon rakamları açıklandı

Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 9,54, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 9,88 oldu.

A+A-
Ağustosta Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) yüzde 0,09, Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) yüzde 0,42 arttı. Yıllık enflasyon ise tüketici fiyatlarında yüzde 9,54, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 9,88 oldu. 
 
Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ağustos ayına ilişkin TÜFE ve Yİ-ÜFE verilerini açıkladı.
 
Buna göre, aylık bazda TÜFE yüzde 0,09, Yİ-ÜFE yüzde 0,42 artarken, yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 9,54, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 9,88 olarak gerçekleşti.
 
Ağustos ayı itibarıyla 12 aylık ortalamalara göre enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 8,46, yurt içi üretici fiyatlarında ise yüzde 9,55 artış gösterdi. 
 
Beklentiler 
 
AA Finans Enflasyon Beklenti Anketi'ne katılan ekonomistler, ağustosta TÜFE'de yüzde 0,06 azalış öngörmüşlerdi. Ankete katılan 22 ekonomistin ağustos ayı için enflasyon beklentileri, en yüksek yüzde 0,20 ve en düşük eksi yüzde 0,40 aralığında yer almıştı. Öte yandan, ekonomistlerin yıl sonu enflasyon beklentilerinin ortalaması da yüzde 8,63 olarak belirlenmişti.
 
Bu arada, temmuz ayında TÜFE yüzde 0,45, Yİ- ÜFE yüzde 0,73 oranında artmış, yıllık enflasyon ise söz konusu ayda TÜFE'de yüzde 9,32, Yİ-ÜFE'de ise yüzde 9,46 olarak gerçekleşmişti.
 
En yüksek artış lokanta ve oteller grubunda
 
TÜFE, ağustosta bir önceki aya göre yüzde 0,09, bir önceki yılın aralık ayına göre yüzde 6,28, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 9,54 ve on iki aylık ortalamalara göre yüzde 8,46 artış gerçekleşti.
 
Ana harcama grupları itibariyle ağustosta, aylık bazda en yüksek artış yüzde 1,64 ile lokanta ve oteller grubunda oldu. Endekste yer alan gruplardan gıda ve alkolsüz içeceklerde yüzde 0,89, eğitimde yüzde 0,75, çeşitli mal ve hizmetlerde yüzde 0,65, eğlence ve kültürde yüzde 0,59 artış görüldü.
 
Ağustosta aylık bazda en fazla düşüş gösteren grup yüzde 4,92 ile giyim ve ayakkabı oldu.
 
Yıllık değişimler
 
TÜFE'de yıllık bazda en yüksek artış, yüzde 14,73 ile lokanta ve oteller grubunda oldu. Bunu, yüzde 14,44 ile gıda ve alkolsüz içecekler, yüzde 9,64 ile ev eşyası, yüzde 9,45 ile ulaştırma, yüzde 9,08 ile sağlık grupları izledi.
 
Geçen ay endekste kapsanan 432 maddeden 64'ünün ortalama fiyatlarında değişim olmazken, 255'inin ortalama fiyatlarında artış, 113'ünün ortalama fiyatlarında ise düşüş gerçekleşti.
 
Ağustosun zam şampiyonu kiraz
 
TÜİK verilerine göre, geçen ay zam şampiyonu kiraz oldu. Kirazın fiyatı yüzde 37,67 artış gösterdi. Bu ürünü fiyatı yüzde 34,68 artan limon ve fiyatı yüzde 21,01 artan salatalık izledi.
 
Ağustosta fiyatı en çok artış gösteren diğer ürünler arasında yüzde 18,37 ile domates, yüzde 17,70 ile yurt içi bir hafta ve daha fazla süreli turlar, yüzde 11,27 ile kabak, yüzde 9,45 ile yumurta, yüzde 5,37 ile mercimek, yüzde 4,99 ile şarap, yüzde 4,59 ile beyaz peynir, yüzde 4,07 ile şehirlerarası otobüs ücreti yer aldı.
 
En çok armut ucuzladı
 
Geçen ay fiyatı düşen ürünlerin başında ise armut geldi. Ağustosta armutun fiyatı yüzde 18,42 düşerken, bu ürünü fiyatı yüzde 18,37 düşen kavun ile fiyatı yüzde 14,42 azalan karpuz izledi.
 
Ağustosta kadın ceketi fiyatı yüzde 10,60, patates yüzde 10,18, erkek gömleği yüzde 7,63, çocuk tişörtü fiyatı yüzde 7,21 azaldı.
 
Geçen ay fiyatı en az artan ürün ise yüzde 1,44 ile dana eti oldu.
 
"Beklenenin dışında bir şey değil"
 
Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, Bakan Fikri Işık, NTV-CNBC-e ortak yayınına katılarak gündeme ilişkin soruları yanıtladı.
 
Enflasyon rakamlarını değerlendiren Işık, aslında bir miktar düşüş beklediğini ancak gıda fiyatlarındaki yükselme ile enflasyonun, yukarı yönlü olduğunu ifade etti.
 
Yükselişte, lokanta, otel grubundaki artış ile okulların açılması dolayısıyla yapılan eğitim harcamalarının da etkisi olduğuna işaret eden Işık, şunları kaydetti: 
 
"Tahmin ettiğimiz gibi bu sonuç, meyvedeki don olayının ardından, kuraklığın da gıdaya etkisi ile aslında çok da beklenenin dışında bir şey değil. Yılbaşındaki kur ile işlenmemiş gıdanın enflasyon üzerinde baskısı vardı. Kurun baskısı kalmadı ama işlenmemiş gıdanın baskısı sürüyor. Bu yıl Türkiye son 14 yılın en kurak mevsimini geçiriyor. Bahardaki don olayı, sezonun kurak geçmesi ve tarımdaki rekolte düşüşü ile arz talep dengesinde bozulma olması, enflasyon üzerinde ciddi baskı oluşturuyor. 
 
Merkez Bankasının burada yapabileceği çok bir şey yok. Mevsim şartlarını belirleme gücümüz yok. Merkez Bankası enflasyon beklentisini yukarı yönlü revize edebilir, Banka, hesaplarını çok ince yapıyor."
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.