1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Enerjide kaya gazına öncelik verilecek
Enerjide kaya gazına öncelik verilecek

Enerjide kaya gazına öncelik verilecek

Türkiye ikinci atılım döneminde ucuz ve kaliteli enerjiye odaklandı.

A+A-

Linyit gibi zengin kaynakları etkin kullanacak olan Türkiye, kaya gazını daha kapsamlı araştıracak.

Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun 2023 vizyonu olarak ortaya koyduğu enerji hedeflerinin arka planı ortaya çıktı. 

Buna göre Türkiye enerji sektöründe özelleşmeye ve özel sektörü enerjiyi teşvik etmeye devam edecek. Kurulu elektrik üretim gücünü 32 bin Mw'tan 69 bine çıkaran Türkiye'nin, ikinci atılım döneminde öncelikli hedefi ucuz ve kaliteli enerji sağlamak olacak. Petrol ve doğalgaz arama çalışmalarına devam edilecek olan bu süreçte linyit gibi zengin kaynaklar etkin kullanılırken kaya gazı konusunda kapsamlı araştırma faaliyetleri yürütülecek. Maden aramalarında ise kritik hammaddeler öncelikli olacak. Hammaddelerin dışarı çıkarılmasına kısıtlama getirilecek. Nadir toprak elementleri Türkiye'de kalacak. Katma değeri yüksek, işlenmiş ürünler ihraç edilebilecek. Böylece ucuza hammadde satıp pahalıya işlenmiş ürün alma dönemi bitecek. 

TUZ GÖLÜ ALTINDA DEPO 

Doğalgaz depolama kapasitesini artıracak olan Türkiye, Tuz Gölü'nün altındaki 1 milyar metreküp gaz depolama projesini 2017'de tamamlayacak. 2019'da ise ikinci aşama devreye girecek. Trans Adriatik Doğal Gaz Boru Hattı Projesi ile Asya- Avrupa arasında enerji köprüsü haline gelecek olan Türkiye, Konya Karapınar'da tarım alanı niteliği olmayan 6 bin hektar alanda, 3 bin MW kapasiteli Enerji İhtisas Endüstri Bölgesi kuracak. Bu yıl yatırımcılara yer tahsis edilecek. 

GÜNEŞ, RÜZGÂR, JEOTERMAL

Akkuyu'da temel atan, Sinop'ta hazırlıkları tamamlayan Türkiye, 3'üncü nükleer santral için de bu yıl ilk adımı atacak. Nükleer enerji hedefleri devam ederken, yenilenebilir enerji kaynaklarına destek de artacak.

MTA YENİDEN YAPILANDIRILACAK

Büyük enerji hedeflerinin yerine getirilebilmesi için, küresel ve rekabet gücü yüksek yerli firmalar oluşturulmasının önü açılacak. Maden Tetkik araştırma (MTA) bu amaçla yeni günün şartlarına uygun olarak yeniden yapılandırılacak. Enerji sektöründe bürokrasi azaltılacak. Kurumlararası koordinasyon güçlendirilecek, arama ve Ar-Ge destekleri artacak. 

sabah

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.