1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Enerji’de en fazla büyüyen 2. ülkeyiz
Enerji’de en fazla büyüyen 2. ülkeyiz

Enerji’de en fazla büyüyen 2. ülkeyiz

Enerji Bakanı Yıldız, Türkiye’nin enerjide Çin’den sonra en fazla büyüyen ikinci ülke olduğunu belirtti.

A+A-

Türkiye’nin İran’dan daha ucuza gaz alacağından emin olunmasını isteyen Yıldız, “Türkiye ucuz alacağı doğalgazı vatandaşına ve sanayisine daha ucuza sağlayacak” dedi.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, İstanbul'da dün düzenlenen Genç Türkiye Zirvesi'ne katıldı ve gençlere şu ankinden daha güzel bir Türkiye bırakmak için uğraştıklarını söyledi. Gelişen Türkiye'nin küçülen enerji sektörü olamayacağını vurgulayan Yıldız, enerji sektöründe daha hızlı büyüyen bir Türkiye olması gerektiğini söyledi.

FOSİL DIŞI YAKITA YATIRIM

Dünyadaki enerji yatırımlarının yüzde 70'inin fosil yakıtlara kaymaya çalıştığını belirten Yıldız, “2000 yılında 65 milyar dolarlık fosil dışı yakıtlara yapılan yatırım 2011 yılında 310 milyar dolarlar seviyesine ulaştı” dedi.

Yıldız, dünya büyümesini karşılamak için yıllık 2 trilyon dolarlık yatırım yapılması gerektiğini belirterek, dünya GSYH'sinin 77 trilyon dolar civarında olduğu düşünüldüğünde enerji sektörüne yapılan yatırımların öneminin bir kez daha ortaya çıktığını ifade etti. 

Türkiye'nin, büyümesini uluslararası sermayeden tamamlayan bir ülke olduğuna dikkati çeken Yıldız, Türkiye'nin enerji sektöründe Çin'den sonra en fazla büyüyen ülke konumuna geldiğini belirtti. Türkiye'nin, AB ülkeleri arasında doğalgazı en ucuz, elektriği ise en ucuz satan 3 ülke arasında yer aldığını belirten Yıldız, zamanında yapılan anlaşmalardan dolayı İran gazının pahalı alındığını ifade ederek, “İnşallah İran gazını daha ucuza alacağız. Bundan emin olun. Bunu da vatandaşa ve sanayiciye daha ucuza satacak" dedi.

yenişafak

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.