1. HABERLER

  2. BİLGİ BANKASI

  3. Emekli'ye 2017'de ne kadar zam gelecek? Emekli zammı son dakika haberleri
Emekli'ye 2017'de ne kadar zam gelecek? Emekli zammı son dakika haberleri

Emekli'ye 2017'de ne kadar zam gelecek? Emekli zammı son dakika haberleri

2017 yılının gelmesine 1 ay süre kaldı. Pek çok maaş grubu kendi maaşlarına zam gelmesini beklerken, emekliler de hükümetten maaşlarının zamlanmasını bekliyor. 2017 yılında Emekli maaşı ne kadar artacak? merak konusu olmuş durumda.

A+A-

2017 yılı yaklaşırken, emekliler maaşlarına gelecek zamları merak ediyor. Emekliler zorlu hayat koşulları ve artan fiyatlardan dolayı maaşlarına zam bekliyor. 2017 yılında memur ve asgari ücretlinin maaşlarına zam geleceği söyleniyor. Emekliler de bu zam furyasından nasibini almak istiyor.

Emekliler zam haberlerini ararken, müjdeler ise ardı ardına geldi. 2017 yılında SGK ve Bağ-Kur emeklilerin maaşları artacak. Aynı şekilde memur emeklisinin de maaşları artacak. Peki bu artış ne kadar olacak?

İnternette pek çok kişi; Emekliler ne kadar zam alacak? 2017 yılında emekliler ne kadar maaş alacak? Emekli maaşı 2017 zammı ne kadar olacak? Emekliler 2017'de ne kadar zam alacak? gibi soruların yanıtlarını arıyor.

Emekli Maaşı 2017'de ne kadar zamlanacak?

Emekli maaşları 2017'de ne kadar zamlanacak sorusunun cevabından önce, Ocak 2017'den önce Emeklilere verilecek olan Promosyon çalışmalarının sona erdiğini hatırlatalım. Yani Emeklller 2016 sonu veya 2017 başında zamlı maaşlarından önce promosyonlarını alacaklar.

Çalışanların emekli maaşlarını artıracak olan düzenleme de geçtiğimiz günlerde yasalaştı. Alınacak emekli maaşında en önemli kriterlerden biri olan 'prime esas kazanç'ta üst sınır artırıldı.

Bir diğer müjdeli haber ise, Kamu'da 30 yıldan fazla süre çalışarak emekli olmuş olan emeklilerin maaşlarına da zam gelecek olması. Bu da yaklaşık 408 bin memur emeklisinin 2017'de zam alacağı anlamına geliyor. 30 yıldan fazla hizmet vermiş memur emeklileri, 30 yılın üstündeki her yılları için emekli ikramiyesi alabilecek.

Emeklilere verilmesi beklenen bir diğer zam haberi ise, enflasyon farkı olacak. 3 Ocak 2017 yılında hesaplanacak olan 2016'nın son çeyreği için enflasyon oranı zam olarak emekli maaşlarına yansıtılacak. TÜİK'in açıklayacağı enflasyon oranlarının 2016 son çeyrek için yüzde 7.5 olması bekleniyor. Bu da emekli maaşlarına %3.2 oranında yansıyabilir. Enflasyon farkları emekli maaşlarına anında yansıtılacak ve Ocak 2017'de enflasyon zamlı maaş alınacak.

Yeni Zam Sistemine geçiliyor

2017 yılında emekli maaşlarını arttıracak bir diğer yöntem ise Yeni Maaş sistemi olacak. Bu sisteme göre emekli maaşları farklı kritere göre hesaplanacak. Yapılacak olan zamların tutarı emeklinin geçim durumu ve yaş'ına göre değişim gösterecek. Eskiden SGK ve Bağ-Kur emeklileri 6 aylık enflasyon oranı kadar, memur emeklisi ise toplu sözleşme'de belirtilen kadar zam alıyordu. Fakat geçilecek olan yeni sistemle emekli maaşlarının geçim durumuna göre belirlenmesi gündemde.

Bu hesaba göre hem yaşlı olan, hem de geçim sıkıntısı çeken emekliler yüksek zam alacak.80 yaş ve üzerinde 740 bin civarında emekli bulunuyor. Örneğin; hem yaşa hem de geçim durumuna bakılacak yeni sisteme göre, bu emeklilerin bir kısmı yüzde 100 zam alabilecek.

Memur emeklisi ne kadar zam alacak?

Ocak 2017'den itibaren zam bekleyen bir başka grup ise memur emeklileri oldu. Gelen haberlere göre memur emeklileri de memurlar kadar zam alacak. Memurların Yüzde 3'lük toplu sözleşme zammından memur emeklileri de faydalanacak. Buna göre en düşük memur emeklisi zammı Ocak 2017'de 1 752 TL olacak. Eğer Enflasyon Zammı da gelirse bu aran biraz daha artacak.

c94js_1478519436_699-001.jpg

SGK ve Bağ-Kur emeklileri ne kadar zam alacak?

Memur emeklileri toplu sözleşme ve enflasyon zammı beklerken, SGK ve Bağ-Kur emeklisi de kendi maaşlarına enflasyon zammı bekliyor. 3 Ocak'ta açıklanacak olan TÜİK'in enflasyon verileri öncesi beklenen oran ise %7.5 enflasyon olacağı. Bu da SGK ve Bağ-Kur emeklisinin maaşına %3.7 artış olarak yansıyacak.

Bu hesaba göre Ocak 2017'de 2000'den önce emekli olan SSK'lılarda en düşük maaş bin 389 TL, 2000'den sonra emekli olan SSK'lılarda 828 TL, Bağ-Kur esnaf emeklilerinde bin 206, Bağ-Kur tarım emeklilerinde ise 950 liraya yükselecek.

Risalehaber.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.
3 Yorum