1. HABERLER

  2. BİLGİ BANKASI

  3. Emekli Promosyonu ne zaman verilecek? Emekliye promosyonda son gelişmeler
Emekli Promosyonu ne zaman verilecek? Emekliye promosyonda son gelişmeler

Emekli Promosyonu ne zaman verilecek? Emekliye promosyonda son gelişmeler

Milyonlarca emekli söz verilen emekli promosyonunun verilmesi için haberleri ilgi ile takip ediyor. Hükümet emekliye promosyon konusunu hala çözebilmiş değil. Emekli Promosyonları ne zaman verilecek? Promosyon kaç TL olacak? merak ediliyor

A+A-

Geçtiğimiz yılın başından beri masada olan, fakat bir türlü çözülemeyen Emekli Promosyonu konusu şu sıralar tekrar gündemde. Son gelen açıklamalar da gösterdi ki, hükümet bu konuyu çözmeye kararlı. Milyonlarca emekli Emekli Promosyonu ne zaman verilecek? Emekliye promosyonda son durum nedir? sorularının cevabını arıyor. 11 Milyon emekliyi ilgilendiren promosyon konusunda son dakika gelişmeleri haberimizde.

Emekli'ye promosyon ne zaman verilecek?

Emekli promosyonu konusunda yetkili ağızlardan çıkmış net bir tarih olmamakla birlikte, son açıklamalar en azından sis perdesinin aralanmasını sağladı. Özellikle Mehmet Müezzinoğlu'nun açıklamaları ile tarih hafif netleşmeye başladı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu, son açıklamasında emeklilere verilecek olan promosyon için yıl sonunun, yani 2016'nın sonunun beklenmesi gerektiğini söyledi.

Emekli Promosyonu konusunda önde duran tek engel bankaların zaten verdiği promosyonun üstü bir rakam verebilmek. Şimdilik hesaplamalarda promosyon miktarları düşük çıkıyor. Hükümet bu sorunu çözmek için hummalı bir çalışma içerisinde.

Emekli'ye ne kadar promosyon verilecek?

Gerek Müezzinoğlu, gerek diğer yetkili ağızlar, bankaların zaten puanlar ve ekstra promosyonlar ile 300 TL'ye yakın bir rakam verdiğini söyledi. Emekliye verilecek olan promosyonun bunun üstünde bir rakam olması lazım. Emekliler de bu konuda memurları örnek gösteriyor. Kendilerine verilen 300 TL'lik promosyonun, memurlar için 2 400 TL'lere kadar çıktığını belirtiyor ve bu konuda hükümetten yüksek tutar bekliyorlar.

Geçtiğimiz günlerde açıklama yapan Binali Yıldırım, kendisine gelen emekli promosyonu sorusu üzerine "Emeklileri sevindireceğiz" açıklamasını yapmıştı. Yıldırım, açıklamasının devamında bankalardan teklif beklediklerini, ücretler üzerinde çalıştıklarını ve bu konuyu en kısa zamanda çözeceklerini belirtmişti.

Binali Yıldırım'ın açıklamasının üzerine emekliye promosyon konusunda iki formül gündeme geldi. İlk formülde 3 yıllık promosyon peşin olarak 2017 Ocak'ta yatacak. Bir sonraki promosyon 2020'de yine 3 yıllık peşin olarak verilecek. İkinci formülde ise yine 3 yıllık promosyon belirlenecek, 3 yıl boyunca her yıl Ocak'ta belirli bir mebla hesaplara yatacak.

Emeklilere promosyonda temel kriter maaş olacak. Fakat maaşın üstünde bir tutarla promosyon elde etmek mümkün. Bu konuda maaşını hemen çekmeyip, 1-2 gün bankada tutan emekliler avantajlı olacak. Ayrıca emekli o bankanın müşterisi ise yine avantajlı bir konumda olacak. Maaşa göre 4 kademe belirlenmiş durumda;

-500 Lira altında maaş alanlar
- 500-1000 TL arası maaş alanlar
- 1000-2000 TL arası maaş alanlar
- 2 Bin TL üstü maaş alanlar

Bu maaş kademelerine göre bankalar ile anlaşılan tutarda promosyon ödemeleri yapılacak. Promosyonların 2016 sonunda mı? 2017'nin başında mı? yoksa daha ileri bir tarihte mi yatacağı ise şimdilik netleşmiş bir konu değil.

Risalehaber.com

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.