1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Elektrikte kaçak önlenecek
Elektrikte kaçak önlenecek

Elektrikte kaçak önlenecek

Elektrikte kaçak önlenecek

A+A-
Uluslararası Enerji Kurumu verilerine göre, elektrikte kayıp kaçak oranı ortalaması dünyada yüzde 8,1, AB'de yüzde 6,2, Türkiye'de ise yüzde 15,4. Kayıp kaçak oranının 5 yıl içinde yüzde 10'a düşürülmesi öngörülüyor. Hedefin yakalanması ile maliyetlerin düşeceği, dışa bağımlılığın azalacağı belirtiliyor
 
Türkiye'de elektrik dağıtımında kayıp kaçak oranını önümüzdeki 5 yılda, yüzde 10’a düşürülmesi planlanıyor. 
 
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının 2015-2019 Stratejik Planı'nındaki bilgilere göre, elektrik enerjisi dağıtımında Türkiye'de kayıp kaçak oranının ortalaması 2013'te yüzde 15,4 iken, 2015'te yüzde 14'e düşürülmesi ve her yıl yüzde bir oranında azaltılarak 2019'da yüzde 10 çekilmesi öngörülüyor.
 
Türkiye'de kayıp kaçak oranı en fazla Güneydoğu Anadolu bölgesinde bulunan Dicle Elektrik Dağıtım AŞ'ye ait bölgede yüzde 75. Doğu Anadolu'da bulunan Vangölü Elektrik Dağıtım AŞ bölgesinde de kış aylarında elektrikte kayıp kaçak oranı yüzde 65'i buluyor. 
 
Planda, iletim kayıplarının yerinde üretimi destekleyerek azaltılması, dağıtım bölgelerindeki kayıp kaçak oranlarının hedeflenen seviyeye düşürülmesi sonucunda maliyetlerin düşeceği, stratejik açıdan da dışa bağımlılığın azalacağı öngörülüyor.
 
Yerinde üretimin yaygınlaştırılması ve 2019 yılı sonuna kadar toplamda tüketimin en az bin megavatlık kısmının yerinde üretimden karşılanması sağlanıp, bu miktar her yıl 200 megavat artarak 2019'da bin megavat olarak hesaplandı. 
 
Dünyada kayıp kaçak oranı
 
Uluslararası Enerji Kurumunun verilerine göre, elektrikte kayıp kaçak oranı ortalaması dünyada yüzde 8,1, AB'de yüzde 6,2, Türkiye'de ise 15,4'tür. 
 
ABD'de yüzde 7 olan kayıp kaçak seviyesi, Japonya'da yüzde 4,6, Almanya'da yüzde 4,2, Çin'de ise 5,7 olarak gerçekleşti. Karayip denizindeki ada ülkesi Haiti'de kayıp kaçak oranı yüzde 54'le dünya rekoru kırdı. Irak toplam elektriğinin 3'te 1'inden fazlasını kayıp ve kaçakta kaybetti. Dünyanın en kalabalık ikinci ülkesi Hindistan'da kayıp kaçak elektrik yüzde 21,1 seviyesinde gerçekleşti.
 
Türkiye'de 1960'larda yüzde 10'a yakın olan kayıp kaçak oranı, 2000 yılında yüzde 19,02 ile rekor seviyelere ulaşmış ancak 2011 yılında yüzde 14,11'e kadar gerilemişti.
 
 
AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.