1. HABERLER

  2. EKONOMİ

  3. Elektrik tüketiminde neredeyiz?
Elektrik tüketiminde neredeyiz?

Elektrik tüketiminde neredeyiz?

Elektrik Malzeme Satıcıları ve İş Adamları Derneği, Ankara'nın yıllık elektrik tüketiminde Lüksemburg gibi bir ülkeyi yakalamak üzere olduğunu açıkladı.

A+A-
EMSİAD Yönetim Kurulu üyesi ve Yetkinler Elektrik Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Ziya Yetkin, Ülke genelinde kişi başı elektrik tüketiminin, Dünya ortalamasının altında olduğunu, başta İstanbul olmak üzere , İzmir, Kocaeli ve Ankara'da ciddi tüketim sağlandığını belirten Yetkin, "Bunun anlamı, sanayinin, üretimin artması bu illerin ülkeye katma değerinin büyük olması demektir. Dünyada ve ülkemlizdeki duruma bakıldığında, ülke ortalamamız çok iyi diyemeyiz.
 
Dünya ortalaması kişi başına elektrik tüketimi 297 watt / kişi iken, ülkemizde bu rakam 201 watt/ kişi seviyesinde. 2012'de Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı tarafından yapılan araştırma, Türkiye'nin, Çin'den sonra dünyada en fazla elektrik tüketim artışının yaşandığı ülke olduğunu ortaya çıkardı. Bu durum , ülkemiz adına ümit verici" dedi.
 
Yusuf Ziya Yetkin, yıllık elektrik tüketiminin Macaristan'da 34,4 milyar kilovatsaat, Danimarka'da 30,4 milyar kilovatsaat, Slovakya'da 28,6 milyar kilovatsaat, İrlanda'da 27,7 milyar kilovatsaat iken sadece İstanbul'da bu rakamın 36,8 milyar kilovatsaat olarak hesaplandığını belirtti. Yetkin, Türkiye'nin ekonomik büyümesine, nüfus artışına, kentsel gelişimine, sanayileşmesine ve bireysel teknoloji kullanımının artmasına paralel olarak ülkedeki elektrik tüketiminin de hız kazandığını belirti.
 
İSTANBUL YÜZDE 15'İNİ TÜKETTİ
 
Uluslararası Enerji Ajansı ve Türkiye Elektrik İletim AŞ (TEİAŞ) verilerine göre, İstanbul'un yıllık elektrik tüketiminin OECD üyesi 8 ülkeyi geride bıraktığının altını çizen yetkin, "Türkiye'de 2003 yılında 131,9 milyar kilovatsaat olan elektrik tüketimi, 2013 yılında yüzde 78 oranında artarak 235 milyar kilovatsaate çıktı. Mega kent İstanbul, Türkiye'de üretilen toplam elektriğin yüzde 15'ini tüketti. Geçtiğimiz yıl sonu itibarıyla İstanbul'un Avrupa yakasında 25.2 milyar kilovatsaat, Anadolu yakasında da 11.6 milyar kilovatsaat olmak üzere toplamda 36.8 milyar kilovatsaat elektrik tüketildi. Elektrik tüketiminde İstanbul'u takip eden il, 17,6 milyar kilovatsaatle İzmir olurken, onu 12,9 milyar kilovatsaatle Kocaeli takip etti. Ankara ise 12.2 milyar kilovatsaat elektrik tüketimiyle 4. sırada yer aldı. Bu rakam ile 14 milyar kilowatt seviyelerinde elektrik tüketimi yapan Lükbemburg'a yaklaşıyor . Ankara da son 3 yıllık tüketimdeki artış hızı , 4 yıl sonra , 2018 de Lüksemburg'u geçeceğini gösteriyor" dedi.
 
EN DÜŞÜK TÜKETİM BAYBURT'TA
 
Yetkin, aynı dönemde Türkiye'de en düşük elektrik tüketiminin ise Bayburt'ta gerçekleşip, geçen yıl toplam 104 milyon kilovatsaat elektrik tüketildiğini, bu ili 106 milyon kilovatsaatle Tunceli, 110 milyon kilovatsaatle Ardahan'ın izlediğini belirtti. Yetkin, "2013'de İstanbul 48 ilin toplamından fazla elektriği tek başına kullandı. Geçen sene, mega kent, Bayburt'un 352, Kilis'in 170, Hakkari'nin 52, Rize'nin 44, Trabzon'un 28, Eskişehir'in 15, Ankara'nın 3 İzmir'in de 2 katı elektrik tüketti" dedi.
 
TÜKETİMDE EN YÜKSEK ARTIŞ OSMANİYE
 
Yetkin, Türkiye'de 2003- 2013 yılları arasında elektrik tüketiminin ortalama yüzde 78 artış kaydettiğini, tüketimin en hızlı yükseldiği ilin ise yüzde 1076 artış ile Osmaniye olduğunu kaydetti. Yetkin, elektrik tüketimindeki artış hızında Osmaniye'yi yüzde 345 oranıyla Gümüşhane, yüzde 302 oranıyla Burdur ve yüzde 220 oranıyla da Çanakkale'nin takip ettiğini belirtti.
 
Haberler 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.