1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Eğitim Bir-sen’de Devir Teslim Töreni
Eğitim Bir-sen’de Devir Teslim Töreni

Eğitim Bir-sen’de Devir Teslim Töreni

Eğitim Bir-Sen Genel Kurulu’nda yapılan oylama sonucu genel başkanlığa seçilen Ali Yalçın ile eski Genel Başkan Ahmet Gündoğdu’nun istifası sonucu genel başkan vekilliği görevini yürüten Ahmet Özer arasında devir teslim töreni yapıldı.

A+A-

Eğitim Bir-Sen Genel Kurulu’nda genel başkan seçilen Ali Yalçın, “Türkiye’nin daha da demokratikleşmesi, demokrasinin korku tünelinden çıkması, ham demokrasinin tam demokrasi olması, bürokratik barikatların ortandan kaldırılması ve devletin milletle kucaklaşmasının daha fazla sağlanması, çözüm sürecinin başarıya ulaşması, Türkiye’de yeni sivil bir anayasanın da hayata geçirilmesi anlamında çok ciddi katkılar sunacağımızın kamuoyu tarafından bilinmesini isteriz” dedi.

Eğitim Bir-Sen Genel Merkez Binası’nda yapılan devir teslim törenine milletvekili aday adaylığı için 10 Şubat’ta Memur-Sen ve Eğitim Bir-Sen Genel Başkanlığı’ndan ayrılan Ahmet Gündoğdu, Eğitim Bir-Sen eski Genel Kurul üyeleri ve yeni Genel Kurul üyeleri katıldı. Törende konuşan Gündoğdu, “Eğitim Bir-Sen olarak 1992 yılında yolculuğa çıktık. Bu yolculuğun adı ‘millete ve ümmete borcu ödeme’ yolculuğuydu. Çünkü biz örgütlenmeyi özelde üyelerimizin özlük hakları, genelde insanlığa bir borç olarak gören bir misyona sahibiz. Kurucu Genel Başkanımız rahmetli Mehmet Akif İnan’ın bize bıraktığı miras bu. Hem o mirasın devamı olarak, hem ondan önceki kanaat önderlerimizin mirasını kuşanarak, Türkiye’nin en büyük örgütü haline getirdiğimiz Eğitim Bir-Sen’de bugün bayrak yarışı, devir teslim töreni olacak” diye konuştu.

“BU KOLTUKLARA KİM GELİRSE GELSİN BAŞARILI OLMA MECBURİYETİ VARDIR”
10 Şubat’ta genel başkanlıktan milletvekili aday adaylığı için ayrıldığını belirten Gündoğdu, “10 Şubat’tan sonra arkadaşlarımız demokratik bir kongre yaşadılar. Demokrasi açısından örnek alınacak, Türkiye’nin işçi ve memur sendikaları açısından çok büyük bir örneği teşkil eden, 1 ay boyunca arkadaşlarımızın teşkilatları gezip sonradan demokrasi şöleni yaşattığı tabloyu, sonradan bembeyaz, tertemiz geride bıraktık. Devredecek olanlar da benim yönetim kurulu üyelerim, devralacak olanlar da benim yönetim kurulu üyelerim ve şube başkanlarım. Hizmet yarışı olur, devre yarışı olur ama asla belden aşağı vuruş bu camiada olmaz ve olmayacaktır. Yeni yönetime başarılar diliyorum. 320 bin üyeli ama 3 milyon üyesi varmış gibi millet adına, mazlumlar adına ihtişamlı karelere imza atmış, hep beraber imza attığımız bir davanın bundan sonraki sorumluluğunu üstlenecekler. Başarılı olacaklarına eminim böyle yetiştirdik, böyle yetiştiler; çünkü bu koltuklara bizden kim gelirse gelsin başarılı olma mecburiyeti vardır, başarısız olması asla söz konusu olamaz. Ben nerede olursam olayım, arkadaşlarım nerede olursa olsun bu zamana kadar olduğu gibi bundan sonra da hep beraber davamızın arkasında olacağız” şeklinde konuştu.

“GÜZEL BİR YARIŞ OLDU”
Gündoğdu’nun genel başkanlıktan ayrılmasından sonra Eğitim Bir-Sen Genel Başkan Vekili görevini yürüten Ahmet Özer ise, “İlk önce ilçe başkanlarımızla birlikte başladığımız demokrasi şölenini bir anlamda taçlandırmış olduk. Süreç içerisinde yaklaşık 1 ay boyunca illerimizi, şubelerimizi, teşkilatlarımızı gezdik. Bu süreç içerisinde arkadaşlarımız tarafından çok iyi bir şekilde karşılandık. Bir anlamda teşkilatlarımızı yeniden motive etmiş olduk. Güzel bir yarış oldu. Bu yarış sonucunda delegelerimiz yeni vekile görev verdiler. Delegelerimizin bu kararını saygıyla karşılıyoruz, yeni arkadaşlarımıza görevlerinde başarılar diliyoruz. Eğitim Bir-Sen’in tarihine baktığımızda altın harflerle yazılacak işlerin yapıldığını görüyoruz. Bu süre içerisinde bizim de bunda bir emeğimiz varsa; bundan mutluluk duyarız. Bundan sonra da, bu süre içerisinde daha fazla sorumluluk, daha fazla görevler bekliyor yeni arkadaşlarımızı. Önümüzdeki yıllarda eğitim çalışanları adına, memurlarımız adına, Türkiye’miz adına, coğrafyamız adına çok güzel işlerin yapılması gereken alanlar var. Bu alanlarda arkadaşlarımızı başarılı bir şekilde izleyeceğiz. Bundan sonra bize de görev, sorumluluk düşerse bu görevleri yapmaya her zaman hazırız. Yeni seçilen arkadaşlarımıza üstün başarılar diliyorum, Allah muvaffak etsin, hayırlı olsun diyorum” ifadelerini kullandı.

“SENDİKACILIĞIN KİTABINI AÇAN AKİF İNAN’DIR AMA SENDİKACILIĞIN KİTABINI YAZAN AHMET GÜNDOĞDU’DUR”
Eğitim Bir-Sen’in yeni Genel Başkanı Ali Yalçın, 5. Olağan Genel Kurulu’na kadar geçen süreci ‘demokrasi şöleni’ olarak nitelendirdi. “5. Olağan Genel Kurul’a gidiş sürecinde birbirinin rakibi değil, birbirinin refiki olarak, iki başkan yardımcısı olarak sürdürdüğümüz seçim kampanyası sonrası delegasyonumuz yeni dönemde bizlere bu yükü tebliğ etmiş durumdadır” diyen Yalçın, “Bizim bu yükün altından kalkacağımız konusunda kimsenin şüphesi olmasın. Biz, Ahmet Gündoğdu’nun öğrencileriyiz. Sendikacılığın kitabını açan Akif İnan’dır ama Türkiye’de sendikacılığın kitabını yazan Ahmet Gündoğdu’dur. O hakkı herkes teslim etmiştir” dedi.

“ZİRVEDEN YENİ UFUKLARA”
Eğitim Bir-Sen’in yeni dönemdeki misyonu hakkında bilgiler veren Yalçın, şöyle konuştu:

“Sendikamız, yeni dönemde Türkiye’nin özgürleşmesine, demokratikleşmesine, eğitim çalışanlarının haklarının düzeltilmesine, açlık ve yoksulluk sınırından çıkarılmasına katkı sunmaya devam edecektir. Eğitimin demokratikleşmesi adına zevkli çalışmalarla kamuoyunda gündem tutacaktır. Yine siyasete, sosyal adaletin sağlanması, milli gelirden payın eşit şekilde dağıtılması yönünde baskı unsuru olmaya, Türkiye’nin genel bütün meselelerine olduğu kadar özel çalışma alanına yönelik bütün meselelerinde, yine nitelikli ses üretmeye, katkı sunmaya devam edecektir. Sendikamızın yeni dönemini ‘zirveden yeni ufuklara’ diye kodladık. Geldiğimiz nokta genel yetkili olmanın ötesinde bir noktadır ama alabileceğimiz çok mesafe, sunabileceğimiz çok katkı var Türkiye’nin demokratikleşme sürecine. Yeni dönemde sendikamızı yeni ufuklara ulaştırmak için elimizden geleni ortaya koyacağız. Bunu da sendikamıza emek vermiş bütün arkadaşlarımızla birlikte yürüteceğiz. Genel başkan yardımcılarımız, bizim yine genel başkan yardımcılarımızdır yine ağabeylerimiz, kardeşlerimiz, arkadaşlarımızdır. Beraber bu süreci şekillendirecek, geleceğe ilişkin bütün serüvenimizi sürdüreceğiz. Yeni dönemde delegasyonun yetki verdiği ve görevlendirdiği genel başkan yardımcılarıma başarılar diliyorum. İnşallah Türkiye’nin daha da demokratikleşmesi, demokrasinin korku tünelinden çıkması, ham demokrasinin tam demokrasi olması, bürokratik barikatların ortandan kaldırılması ve devletin milletle kucaklaşmasının daha fazla sağlanması, çözüm sürecinin başarıya ulaşması, Türkiye’de yeni sivil bir anayasanın da hayata geçirilmesi anlamında çok ciddi katkılar sunacağımızın kamuoyu tarafından bilinmesini isteriz. Yeni dönem sendikamıza, mağdurlara, mazlumlara, masumlara ve ülkemize, milletimize hayırlı uğurlu olsun diyorum. Yeni döneme ‘Bismillah’ deyip başlayacağız.”

Konuşmaların ardından Genel Başkan Vekili Ahmet Özer, görevini Ali Yalçın’a devretti. Özer ve Yalçın’ın birbirlerine çiçek vermesiyle tören sona erdi.

bugun

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.