1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Edirne'de 7/24 açık olan camilere yenileri eklendi
Edirne'de 7/24 açık olan camilere yenileri eklendi

Edirne'de 7/24 açık olan camilere yenileri eklendi

Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, gurbetçilerin yurda girdiklerinde Edirne’de hiç kapanmayan başta Selimiye Camii olmak üzere diğer büyük camilerde teheccüd yani gece namazlarını kılabileceklerini söyledi.

A+A-

Türkiye’de ilk olarak Mimar Sinan’ın ustalık eseri olan Edirne Selimiye Camii’nde başlanan 24 saat ibadet ve ziyaret uygulamasına Edirne Eski (Ulu) Camii de dahil edildi. Kentte bulunan önemli eserler olarak dikkat çeken Selimiye, Ulu Camii ve Üç Şerefeli Camii, Edirne Valiliği ve Müftülüğün ortak çalışmalarıyla 24 saat ibadet ve ziyaret uygulaması kapsamında geceleri de açık kalacak. 

Uygulama kapsamında özellikle yaz aylarında Avrupa’dan Türkiye’ye tatile gelen gurbetçiler, günün her saatinde Edirne’ye uğrayarak tarihi camilerde ibadet etme imkanı bulacak. 

Konu ile ilgili açıklama yapan Edirne Müftüsü Emrullah Üzüm, gurbetçilerin özellikle Selimiye Camii’nde güneş doğmadan da ibadet ve dua vakitlerinde dua edebileceklerini söyledi. Gurbetçilerin Selimiye’yi günün her saatinde ziyaret ederek ibadet edebileceklerini kaydeden Müftü Üzüm, "Ben gurbetçilerimizin özellikle teheccüd (gece) namazlarını gün doğmadan Selimiye’de kılmalarını ve ülkemiz için, Müslümanlar ile dünya insanlığı için bol bol dua etmelerini talep ediyorum. Dua mekanı olan Selimiye’ye geldiklerinde bu teheccüd vakitlerinde mescide saygı namazı, yani şükür namazı kılarsınız. Tehıyyet-ül-mescid yani mescide saygı namazıdır. Sünnettir bu Tehıyyet-ül-mescid namazı kılmak.

Peygamber Efendimiz, savaştan ya da bir seyahatten döndüğü zaman daha evine uğramadan, mutlaka Mescid-i Nebevi’ye gider namaz kılardı" dedi. Beytullah Kabe, Kabe-i Muazzama ve Mescid-i Nebevi'nin sabaha kadar 24 saat açık olduğunu dile getiren Müftü Üzüm, "Selimiye Camii'nin de ziyaret edilen mekanlardan birisi olması, Mescid-i Aksa gibi Kabe-i Muazzama ve Peygamber Efendimizin Mescid-i Nebevi’si gibi ziyaret edilen mescitlerden olması itibariyle gerçekten de 24 saat ibadete açık tutulması gerekiyordu.

Zaman zaman ben karşılaşıyordum yatsı namazından sonra gelen gruplar kapı önlerinde namaz kılıyorlardı. Selimiye, mimarisiyle örnek olduğu gibi vatandaşa verdiği çok yönlü hizmetiyle de örnek, model bir camimiz. İnşallah vali beyin destekleriyle de Ulu Camii’miz bugünden itibaren devamlı açık kalacak. Üç Şerefeli Camii’mizde devamlı açık kalarak, böylece 3 camimiz, ibadete ve ziyarete açık olacak" ifadelerini kullandı. 

iha

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.