1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Duvarlarımız yıkılacak
Duvarlarımız yıkılacak

Duvarlarımız yıkılacak

Ekrem Erdem Osmanlı Türkçesi’nin ders olarak okutulmasını ‘Yeni Türkiye’ için kazanım olarak gördüğünü belirtti.

A+A-
Erdem “Dünümüz bizim tarihimiz; dün ile bugün arasına duvar örmek ne kadar mantıklı? Bana göre bu durum, bir bakıma Berlin Duvarı’nın yıkılması gibi” dedi.
 
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Türkiye Dil ve Edebiyat Derneği Genel Başkanı Ekrem Erdem, Osmanlı Türkçesi öğrenimine dair yaşanan tartışmaları anlamanın mümkün olmadığını belirterek, “Dünümüz bizim tarihimiz; dün ile bugün arasına duvar örmek ne kadar mantıklı? Bana göre bu durum, bir bakıma Berlin Duvarı’nın yıkılması gibi. Bu duvarın yıkılması insanımıza yeni ufuklar açacak” dedi. 
 
TEŞEKKÜR EDİLMELİ
 
19. Milli Eğitim Şurası’nda 75 civarında tavsiye kararı alındığını ve bunlardan sadece Osmanlı Türkçesine ilişkin kararın tartışılmasına anlam veremediğini ifade eden Erdem, şöyle devam etti: “Bunun tartışılmasının sebebi de maalesef bir kesimin cehaletinden kaynaklanıyor, bunu ideolojik şekilde reddetmelerinden kaynaklanıyor. Bu teşekkür edilmesi gereken bir konu. Bu işe muhalif olanlara tavsiyem; gitsinler Osmanlı Türkçesi nedir onu bir öğrensinler." 
 
YENİ TÜRKİYE İÇİN KAZANIM
 
"Osmanlı Türkçesini ‘Yeni Türkiye’ için kazanım olarak görüyorum, karşı duranlara da feraset diliyorum" diyen Erdem "Biraz medeniyetten, medeniyetimizden haberdar olanların hep tavsiyesi, ‘aydın olmanın olmazsa olmaz şartı Osmanlıca bilmek’ derler. Osmanlı Türkçesinin, Türkçe dışında bir dil olmadığını herkesin bilmesi, böyle bir cehaletten kurtarılması gerektiğini düşünüyorum” şeklinde konuştu.
 
Yeni Şafak 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.