1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Düşmanlık Müslümanları tanımayanlardan geliyor
Düşmanlık Müslümanları tanımayanlardan geliyor

Düşmanlık Müslümanları tanımayanlardan geliyor

IGMG Berlin Bölgesi Tanıtma Başkanı Sözen, Almanya'da “Buyurun, Ben Müslümanım” etkinliğini önyargıları yıkmak için yaptıklarını belirterek, "İnsan tanımadığının düşmanıdır" dedi.

A+A-

IGMG teşkilatı tarafından Avrupa’nın bazı ülkelerinde Müslümanlara yönelik ön yargıları yıkmak için bugün düzenlenen “Buyurun, Ben Müslümanım” etkinliği Almanya’da da gerçekleştirildi.

Berlin’de Alexander Platz, Potsdamer Platz ve Breitscheidplatz adlı halkın yoğun olduğu meydanlarda Müslüman gençler yoldan geçenlere gül dağıttı, İslam hakkında bilgilerin yer aldığı broşürler verdi ve halkla sohbet etti. 

IGMG Berlin Bölgesi Tanıtma Başkanı Tahir Sözen, bu etkinliğin Avrupa’nın değişik ülkelerinde düzenlendiğini belirterek,  faaliyetin gençler tarafından organize edildiğini söyledi.

Müslümanlara yönelik önyargıları yıkmak için küçük bir katkıda bulunmak istediklerini ifade eden Sözen, "İnsan tanımadığının düşmanıdır. Birbirimizi tanıyalım diye bunu yapıyoruz. Müslümanlara karşı düşmanlık daha çok Müslümanları tanımayanların yaşadığı bölgelerden geliyor" dedi.

Gençlerin burada gül ve İslamiyet’i anlatan broşürler dağıttığına dikkati çeken Sözen, insanlara Müslümanları tanımak için camilere davet ettiklerini kaydetti.

IGMG tarafından yapılan açıklamada da "Buyrun, Ben Müslüman’ım" etkinliğinin Almanya, Hollanda, Fransa, Avusturya, Danimarka gibi Avrupa’nın birçok ülkesinde kamuya açık alanlarda, alışveriş caddelerinde, çarşılarda ve şehir merkezlerinde düzenlendiği ifade edildi.

Karşılıklı anlayışı ve empatiyi teşvik etmenin en doğal ve en iyi yolunun kişilerle bireysel iletişime geçmek olduğuna dikkat çekilen açıklamada, bu etkinlikle Müslümanlar ve gayrimüslimler arasında karşılıklı iletişimin ve gönül köprülerinin kurulması ve böylelikle insanların birbirine yakınlaşması ve birbirlerini tanımasının hedeflendiği kaydedildi.

Hollanda'da da etkinlik düzenlendi

Hollanda’daki Milli Görüş teşkilatları, Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde düzenlenen “Buyurun, Ben Müslümanım” etkinliği kapsamında ülkenin farklı şehirlerinde gül dağıtarak, Hollandalılara İslamiyet hakkında bilgi verdi.

Rotterdam’da şehir merkezinde gün boyunca gül dağıtan gençler, meraklıların İslamiyet hakkındaki sorularına da cevap verdi.

Avrupa’nın birçok ülkesinde bugün benzer etkinliğin düzenlendiğini belirten organizatörlerden Doğukan Ergin, amaçlarının İslamiyet ve Müslümanlara yönelik önyargıları yıkmak olduğunu söyledi. Hollanda’da Müslümanları tehdit gibi gören algının değişmesi için çaba harcadıklarını kaydeden Ergin, şunları söyledi:

“Müslümanların bir tehdit olarak algılandığını görüyoruz. Dolayısıyla bu sorunu gidermek ve Müslümanların Hollanda’ya katkı sunduklarını, bir engel, bir sorun olmadıkları göstermek istiyoruz. Müslümanların barış ve kardeşlikten yana mesajını vermedir aynı zamanda amacımız. Hedefimiz sokakta gezen insanlarla muhabbet kurmak, son yaşayan olaylardan bizim de kaygı duyduğumuz, üzüldüğümüz mesajı vermedir.”

Etkinliklerinin büyük ilgi gördüğüne değinen Ergin, başlangıçta kaygı duymalarına karşın Hollandalıların olumlu bakışlarının kendilerini memnun ettiğini ifade etti. 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.