1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dünyanın korkutan israf bilançosu: 750.000.000.000 dolar
Dünyanın korkutan israf bilançosu: 750.000.000.000 dolar

Dünyanın korkutan israf bilançosu: 750.000.000.000 dolar

Gıda maddelerinin israfına dair birçok şey söylenir. Özellikle Amerika ve Avrupa’da çöpe atılan yiyecekler ve açlık çeken ülkeler konuşulur.

A+A-
Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) verileri dünyadaki israfın boyutlarını bir kez daha gözler önüne serdi. Buna göre üretilen her 3 gıdadan biri yenmeden çöpe atılıyor. ABD’de üretilen gıdaların yüzde 40’ı hiç yenmezken, Avrupa’da ise her yıl 100 milyon ton yemek tüketilmiyor. Bu israfın maliyeti ise yaklaşık 750 milyar dolar. Buna rağmen dünyada milyarlarca insan sefalet çekiyor.
 
Yine FAO verilerine göre tarlada ekilen ürünlerin yüzde 28’si çöpe gidiyor. İsraf edilen söz konusu gıdaların yüzde 39’unu meyve ve sebzeler oluşturuyor. Hindistan gibi ülkelerde hava sıcaklığından dolayı meyve ve sebzeler uzun süre taze tutulamadığı için ise satılmadan atılıyor.
 
ABD Tarım Bakanlığı Ekonomi Araştırma Servisi’ne göre, ülkede her yıl 141 trilyon kalori israf ediliyor. Araştırma servisi ancak bu israf azaltılırsa, dünyadaki gıda fiyatlarının da düşeceğini ifade ediyor. Çevresel etkiler israf edilen gıdalar üzerinde çok önemli bir etkiye sahip. Bitkileri sularken, harcanan fazla su 9 milyon insanın günlük su ihtiyacını karşılayabilecek seviyede.
 
New York’un Brooklyn ilçesinde bulunan Newtown Creek Atık Su Arıtma Tesisi, bölgede bulunan okul ve restoranlardan yemek atıklarını değerlendirerek enerjiye dönüştürüyor. New York’ta hizmet veren restoranların ise 2015 yılında atıklarını depolara göndermek yerine, gıdaları dönüştürmek için farklı alternatiflere yönelmeleri gerekecek. New York’ta yaklaşık 30 yıldır ihtiyaç sahiplerine gıda yardımında bulunan City Harvest kuruluşu, yıllık yaklaşık 2 milyon insanın karnını doyuruyor. City Harvest, 2014 yılı içinde yaklaşık 21 milyon kg gıdayı, restoran, manav ve çiftçilerden toplayıp ihtiyaç sahiplerine ulaştırmayı hedefliyor.
 
cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.