1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dünyanın en büyük projesi bu ilimizde yapılacak
Dünyanın en büyük projesi bu ilimizde yapılacak

Dünyanın en büyük projesi bu ilimizde yapılacak

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Konya-Karapınar'a 6 milyar dolar yatırımla dünyanın en büyük güneş enerjisi santralinin yapılacağını açıkladı.

A+A-

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, ICCI 2014-20. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı'nın açılışnı yaptı. Yıldız törende yaptığı konuşmada, Konya'ya dünyanın en büyük güneş enerjisi santralini yapmak üzere özel bir çalışma başlattıklarını söyledi. Konya Karapınar bölgesinde 3 bin MW'lik bir proje için ufuk çizgisinin gökyüzü ile birleştiği düz bir arazinin açılacağını belirtti.

Nükleere yerli ortak aranıyor

Yıldız, Türkiye'de yapılan nükleer santrallere ortak alacaklarını da belirterek, “Varsanız buyrun, nükleer santrallerde yüzde 5 ila 20 arasında payla yerli ortak alacağız. Her iki santral için de bunu yapacağız. Kamunun bir miktar payı olabilir. Konya Karapınar Ayrancı bölgesinde ufuk çizgisinin gökyüzü ile birleştiği dümdüz bir arazi var. Oraya özel bir çalışma yapıyoruz. 3 bin MW'lık güneş santrali için o bölgeyi açacağız. Tarım arazisi değil. EPDK'nin 600 MW'lık ihalesine 9 bin MW'lık talep geldi, bunu yapabileceğini söyleyen yatırımcımız var. Burada dünyanın en büyük santralini kuracağız. İletim hatlarını ona göre dizayn ettiriyoruz” dedi.

7.6 milyar dolar az ithalat

Bakan Yıldız'ın 3 bin MW olarak açıkladığı çaptaki güneş enerjisi yatırımı için 6 milyar dolarlık bir yatırım gerekiyor. Yıldız, Türkiye'deki iki nükleer enerji santralinin 10 yıl önce yapılmış olsaydı 7.6 milyar dolarlık daha az ithalat yapılmış olacağının altını çizerek şöyle devam etti: “Net ithalatımız 52 milyar dolar, bunun yüzde 60'ı ulaştırma ile ilgili. Bu kadar büyüme ve üretime rağmen enerjiyle alakalı ithalat oranları artmamıştır. Çünkü Türkiye'nin ekonomik derinliği artmakta. Almanya iki yıl önce nükleerden vazgeçeceğini söyledi. Ama iki hafta önce tekrar düşünebileceğini söyleyen açıklama yaptı. Neden? Ukrayna krizi yüzünden. Biz 10 yıl önce nükleeri yapacağız dedik, 10 gün önce de yapacağız diyoruz, inşallah 10 yıl sonra da yapmış olacağız.”

Kazak gazı geliyor

Enerji Bakanı Taner Yıldız, Rusya ile fiyatta mutabakat sağlanması durumunda 2015 yılı sonunda 3 milyar metreküplük ek gazın özel sektör eliyle alınmaya başlanabileceğini, Kazak gazının ise bu yıl sonunda alınabileceğini söyledi. Yıldız, hafta başında Rus enerji şirketi Gazprom'un Başkan Yardımcısı Alexander Medvedev ile Ankara'da yapılan görüşmelerin olumlu geçtiğini belirterek, “Rusya ile fiyat konusunda mutabakat sağlanırsa gelecek yıl sonunda 3 milyar metreküp gaz özel sektör eliyle gelebilir” dedi. Türkiye'nin enerji arz güvenliği ve çeşitliliği çalışmaları kapsamında Kazakistan'dan doğalgaz alınması konusunda Yıldız “Kazak gazına dair işlemler sürüyor; bu yıl sonunda gaz Türkiye'ye gelebilir” dedi. Gazprom'un Türkiye'de doğalgaz ithalatı yapan şirketi Bosphorus Gaz, Kazakistan'dan 10 yıl süreyle yıllık 750 milyon metreküp doğalgaz ithal etmek için Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu'na (EPDK) başvurmuştu.

Türkiye

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.