1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Dünya’daki en büyük göktaşı krateri keşfedildi
Dünya’daki en büyük göktaşı krateri keşfedildi

Dünya’daki en büyük göktaşı krateri keşfedildi

Avustralya’da yer altında 400 kilometre genişliğinde bir göktaşı çarpma bölgesi bulundu.

A+A-

Avustralya Ulusal Üniversitesi’nden Andrew Glikson önderliğindeki araştırma ekibinin bulgularına göre, yerin 2 kilometre altında kalıntılarına ulaşılan dev göktaşı, 300 milyon yıl önce veya daha eski bir tarihte Dünya’ya çarptı. Yeryüzüne ulaşmadan önce de iki parçaya ayrıldı. Glikson ve ekibi, kıtanın ortasında geniş bir alana yayılan yer altı “yaralarının” büyük bir göktaşından geriye kalan izler olduğunu fark etti.

Yer altındaki iki ana yaraya 5 yıl önce bir jeotermal araştırması için yapılan kazılar sırasında rastlandı. Araştırmanın başlarında Dünya’daki 3. büyük kraterin bulunduğu sanılsa da kazılar devam ettikçe izlerin daha da geniş bir alana yayıldığı ortaya çıktı.

Milyonlarca yıl önce çok sayıda nükleer bombanın aynı anda infilakıyla eşdeğer büyüklükte gerçekleşen patlamaya 10 kilometre çapındaki bir göktaşının sebep olduğu düşünülüyor.

DÜNYANIN EN BÜYÜK KRATERLERİ

Güney Afrika’daki Vredefort krateri 300 kilometre genişliğinde. 4 milyar yıl önceki bir çarpışmadan kaldığı ifade ediliyor. Meksika’daki Chicxulub krateri da, Yucatan Yarımadası’nın altında, 150 kilometrelik bir alana yayılmış durumda. Dinozorların buradaki çarpışmada yok oldukları sanılıyor. Kanada’daki Sadbury krateri ise 130 kilometre genişliğinde. 1,8 milyon yıl önce oluştuğu ifade ediliyor.

cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.