1. HABERLER

  2. DÜNYA

  3. Dünya yetim çocuklar raporu
Dünya yetim çocuklar raporu

Dünya yetim çocuklar raporu

Dünyanın dört bir tarafında yetimhaneleri olan İHH, Dünya Yetim Çocuklar Raporu'nu açıkladı. Dünyadaki 400 milyon yetim çocuğa her gün 10 bin yeni çocuk ekleniyor. Bu çocukların çoğu ise Afrika'da bulunuyor.

A+A-
Behlül Çetinkaya'nın haberi
 
İnsan Hak ve Hürriyetleri İnsani Yardım Vakfı'nın (İHH) teklifiyle İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) tarafından geçen yıl her ramazanın 15'inin Dünya Yetimler Günü olarak ilan edilmesi dolayısıyla Esenler Belediyesi'nde basın toplantısı düzenlendi. Toplantıda konuşan İHH Genel Başkanı Bülent Yıldırım, dünyanın dört bir tarafında yetimhaneleri olduğunu belirterek, kendilerini aile ortamında hissetmeleri için çaba gösterdikleri yetimlerin mutlu olduğunu söyledi. Yıldırım toplantıda İHH'nın Dünya Yetim Çocuklar Raporu'nu da kamuoyuna açıkladı.
 
ORGANLARI SATILIYOR
 
Rapora ilişkin bilgiler veren Yıldırım, 'Her gün 10 bin çocuk yetim kalıyor. Bu sayı yılda 3.5 milyona ulaşıyor ve 2 milyonu sadece Afrika'da. UNICEF rakamlarına göre şu an dünyada resmi rakamlara göre 200 milyon yetim çocuk var. Ama gayri resmi rakamlara göre bu sayı 400 milyonu buluyor. 1987 - 2007 yılları arasında 1 milyon çocuğun organları çalınmış ve bunların bir kısmının peşine düştük son noktaya bir türlü ulaşamadık. Yoksul ülkeler, batılı ülkelerin organ sağlayıcısı olmuş neredeyse' diye konuştu.
 
ONLAR BİZE EMANET
 
Toplantıda konuşan Esenler Belediye Başkanı Mehmet Tevfik Göksu, yetimlerin Hz. Muhammed'in (s.a.v) emaneti olduğunu hatırlattı. Göksu, 'Kendisi de yetim olan bir Peygamber'in ümmeti olduğumuz için yetimler bize Efendimiz'in emanetidir. Bu emanetine sahip çıkmak ve en güzel şekilde büyütmek bizim insani görevimizdir' şeklinde konuştu.
 
Sıcak arttıkça açlık büyüyor
 
Dünya Bankası Afrika raporunda, önlem alınmazsa Sahraaltı Afrikası'nda sıcak hava artışının ekinlere büyük zarar vereceği uyarısında bulundu. Raporda, sıcaklığın 2 derece artmasının ekili alanların yüzde 40-80'inin yok olmasına yol açabileceği, bunun da 2050'ye kadar 10 milyon çocuğu daha açlıkla yüz yüze getireceği belirtildi.
 
KONGRESİ DE YAPILACAK
 
Suriye'de İHH yetimhaneleri civarına Esed tarafından bomba atıldığını belirten Yıldırım, Birleşmiş Milletler ve İİT'ye teklifler götürerek savaşlarda yetimhanelerin zarar görmemesi için ortak amblemleri olmasını istediklerini anlattı. Yıldırım, bundan sonra ramazanın 15. gününde, yetimlerin problemlerinin tespiti ve çözümü için yetim kongresi de yapılacağını dile getirdi.
 
Yeni Şafak 
 

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.