1. HABERLER

  2. AİLE

  3. Doğum borçlanması yapana 6 yıl erken emeklilik
Doğum borçlanması yapana 6 yıl erken emeklilik

Doğum borçlanması yapana 6 yıl erken emeklilik

TBMM Plan Bütçe Komisyonu'nda görüşmesi süren "Torba Yasa"da kadınları sevindirecek bir madde geçti.

A+A-
 Kadınlarda doğum borçlanmasının iki çocuktan üç çocuğa çıkmasıyla, SSK'lılar (4a), Bağ-Kur'lu (4b) ve memur (4c) kadınlar bu haktan yararlanacak.
 
Sigortalı olduktan sonra doğum yapan kadınlar, doğum yaptıktan sonra çalışmadıkları takdirde, her çocuk için 2 yıllık süreyi borçlanarak prime ekleyebilecek. 3 çocuk doğuran bir kadın 6 yıl daha çalışıp prim ödemek yerine topluca borçlanıp 6 yıl erken emekli olabilecek.
 
Doğum öncesi şartına itiraz
 
CHP Uşak Milletvekili Dilek Akagün Yılmaz, 'kadınların doğum öncesi sigorta olma' şartına itiraz etti. Yılmaz, 'Bu ciddi bir mağduriyet doğuruyor. Bizde bayanlar 19-20 yaşlarında evleniyor. Çocuğu oluyor, sonra çalışmaya başlıyor. Burada sigortalılık şartını ararsanız eşitsizlik olur. Askere giden birçok er ve erbaşlar sigortalı değilken, sigortalı olduktan sonra askerlik süresini borçlanabiliyor. Bu hak avukatlara, doktorlara da tanınmış. Niye çocuk doğuran kadınlara da tanınmasın. Bir zararı da yok. Kendi parasıyla borçlanıyor. Diğer kesimlere verdiğiniz bu haktan çocuk doğuran kadınlarında yararlanması lazım' dedi.
 
Hükümet ise çocuk doğurmanın kişisel bir tercih, askerliğin ise mecburi hizmet olduğunu vurgu yaparak muhalefetin itirazını kabul etmedi.
 
Star

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.