1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diyarbakır'da Peygambere (asm) Saygı mitingi
Diyarbakır'da Peygambere (asm) Saygı mitingi

Diyarbakır'da Peygambere (asm) Saygı mitingi

Peygamber Sevdalıları Platformu, Hazreti Muhammed'i tasvir eden karikatürleri yayımlayan Charlie Hebdo dergisi ile İslam'a yönelik saldırıları protesto için Diyarbakır'da "Peygambere Saygı" mitingi düzenledi.

A+A-

 İstasyon Meydanı'ndaki miting alanında "Haksızlığın karşısında duran dilsiz şeytandır", "Lanet olsun biz Charlie'yiz diyenlere, ben Charlie'nin korkulu rüyasıyım", "Anamız babamız sana feda olsun" yazılı pankartlar yer aldı. Ayrıca, İngilizce ve Kürtçe olarak "Biz Charlie değil, Muhammed'iz" yazılı dövizler açıldı.

Kürtçe, Türkçe ilahilerin okunduğu mitingde toplanan kalabalığa hitaben konuşan platform üyesi Osman Teyfur, Allah Resulünün dostunu dost, düşmanını düşman kabul ettiklerini söyledi.

"Sizler yeryüzünü ifsat eden, nesilleri mahveden, insanları ve insani değerleri ayaklar altına alan emperyalistlersiniz. Sizler topraklarımızı coğrafyamızı işgal ettiniz. Evlerimizi başlarımıza yıktınız. Namuslarımızı tarumar ettiniz. Yer altı ve yer üstü kaynaklarımızı çaldınız. Sonra da Muhammedi bir ruha direnenleri terörizmle suçladınız. Asıl terörist sizlersiniz" diyen Teyfur, şunları dile getirdi:

"Şahsımıza, namusumuza dil uzatsanız, bunu Allah için affedebiliriz. Ama Allah Resulüne yapacağınız saldırıları, hakaretleri asla kabul etmeyiz. Kimsenin fikir ve düşünce özgürlüğü adı altında İslami değerlere hakaret etmeye, bunu fikir özgürlüğü olarak sunmaya hakkı yok."

"Kardeş olmazsak Allah Resulü ve değerlerini koruyamayız"

Teyfur, herkesi Allah Resulünü tanımaya, onun insanlığa getirdiği değerler etrafında toplanmaya davet etti.

Allah'ın Hz. Muhammed'i Kuran-ı Kerim'de övdüğüne dikkati çeken Teyfur, şöyle konuştu:

"O zalimler, o kafirler yakında kimin terörist olduğunu ve terörizmin kendi elleriyle İslam dünyasına ithal edildiğini görecekler. Onu sevmek, onu korumaya çalışmak imanımızın bir gereğidir. Onun için muhakkak, 'Müslümanım ve müminim' diyenler onun önderliğinde toplanmalı. Eğer ümmet olarak ihtilafları bir tarafa bırakmazsak, Kuran ve Sünnet etrafında kardeş olmazsak Allah Resulü ve değerlerini koruyamayız."

Platform üyesi Beşir Şimşek de Kürtçe bir konuşma yaptı.

Alanda, "Haksızlığın karşısında duran dilsiz şeytandır", "Lanet olsun, 'Biz Charlie'yiz' diyenlere", "Ben Charlie'nin korkulu rüyasıyım", "Anamız babamız sana feda olsun" yazılı pankartlar taşınırken, İngilizce ve Kürtçe "Biz Charlie değil, Muhammedi'yiz" ifadesinin yer aldığı dövizler açıldı.

Sık sık, "Peygambere uzanan eller kırılsın" sloganlarının atıldığı miting, okunan duaların ardından sona erdi.

Mitinge Diyarbakır'ın yanısıra çevre il ve ilçelerden yoğun katılımın olduğu gözlendi. 

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.