1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diyarbakır'da devlet temizliğe gelmiş
Diyarbakır'da devlet temizliğe gelmiş

Diyarbakır'da devlet temizliğe gelmiş

Diyarbakır'ın Ergani ilçesinde yaşlı ve ihtiyaç sahibi ailelerin ev temizliğini kaymakamlık üstlendi. Yaşlıların evleri temizleniyor, bulaşıkları ve çamaşırları yıkanıyor, sobaları yakılıyor.

A+A-
Diyarbakır’ın Ergani ilçesinde yaşayan Ali Bircan 76, eşi Ayşe Bircan ise 74 yaşında.
Çocukları, evlenip uzak yerlere yerleştiklerinden Bircan çiftinin kimsesi yok.
İki odalı evleri kiralık ve yaşlılık maaşıyla geçiniyorlar.
 
Ayşe Bircan, sabahları erken kalkmasına karşın işleri yetiştiremediğini söylüyor. Yaşlı olduğu için ev işleri yarım kalıyor:
 
“İki kişi olmamıza rağmen evin işlerini çekip çevirmek bu yaşta kolay değil. Günler iyice kısaldı. Bir işin ucundan tuttuğumda vakit öğlen oluyor, bitiremeden de akşam çöküyor. Sekiz çocuğum var, onlar hem uzakta hem de bizden daha fakirler. Bu nedenle her işimizi kendimiz görmek zorundayız. Üç ayda bir 430 lira yaşlılık maaşımızdan başka bir gelirimiz yok. Onun da iki yüz lirası evin kirasına gidince yememiz-içmemiz, temizliğimiz eksik kalabiliyor.”
Eşiyle yalnız yaşadıklarını anlatan Ali Bircan da, hiç beklemedikleri bir anda kapılarının çalındığını ve evlerinin baştan sona temizlendiğini anlattı.
 
“Çocuklarımız uzakta. Tek başımıza yaşıyoruz. Allah razı olsun kimseden yardım istemediğimiz halde devlet çıkıp temizliğe gelmiş. Her tarafı tertemiz yaptılar. Sobamızı bile yaktılar. Biz hiçbir şeye dokunmadık. Çok mutlu olduk, bizim gibi insanları düşünen birilerinin olması çok duygulandırdı.”
 
Evlere temizlik hizmeti
 
Yaşlı ve yardıma muhtaç Bircan ailesi gibi aileler için harekete geçen Ergani Kaymakamlığı yaşlı ve ihtiyaç sahibi ailelerin temizlik ihtiyaçlarını karşılamak için bir ekip kurdu.
İŞKUR’dan Toplum Yararına Çalışma Projesi kapsamında istihdam edilen 5-6 kişilik ekibin görevi belirlenen evlere giderek temizlik yapmak.
 
Ergani’ye yeni atanan Kaymakam Eşref Yonsuz, yaptığı ev ziyaretlerinde yaşlı ve muhtaç ailelerin durumuna tanık olduktan sonra harekete geçmiş:
 
“30’a yakın ev tespit ettik. Ekiplerimiz bu aileleri sıraya koydu. Periyodik olarak bu evlere gidiyorlar. Etrafı toplayıp temizledikten sonra camları, duvarları siliyorlar. Hatta bulaşıklar ve çamaşırlar bile yıkanıyor. Battaniye, kilim ve halı yıkanıp temizleniyor. İhtiyaç varsa küçük onarımlar ve boya yapılıyor. Bir hafta, on günde bir tekrarlanıyor temizlik hizmeti.”
 
"Hizmet alanı genişletilecek"
 
Ergani’de otuza yakın ailenin aldığı bu hizmet bakanlık tarafından kabul görürse genişletilerek çevre köylere de götürülecek.
 
Hizmet alanların çok memnun olduğunu ve her geçen gün tespit ettikleri evlerin arttığını söyleyen Yonsuz, çalışmayı proje haline getirip Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na sunmak istiyor. Kabul görürse bu hizmetin bütçesinin bakanlık tarafından karşılanacağını anlatıyor:
 
“2007 yılında Karaman’ın Ayrancı ilçesinde de benzer bir hizmet vermiştik. Bugün Ergani’de veriyoruz aynı hizmeti. İnsanlar çok memnun kalıyor. Hizmet verilirken bedeli Sosyal Yardımlaşma Vakfı’ndan karşılanıyor. İleriki günlerde bu çalışmayı proje halinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na sunacağız. Kabul görürse bakanlığın bu hizmet için ayıracağı bütçe ile daha geniş kitlelere ulaşmayı hedefliyoruz.”
 
Kaynak: Al Jazeera Türk

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.