1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diyanet'ten Vatikan'a atandı
Diyanet'ten Vatikan'a atandı

Diyanet'ten Vatikan'a atandı

Dışişleri Bakanlığı'nın yaz kararnamesinden bir sürpriz çıktı; Diyanet İşleri Başkanlığı'ndan bir isim de, Büyükelçi atandı

A+A-
Diyanet İşleri'nin Dış İlişkilerden Sorumlu Başkan Yardımcısı, Prof. Dr. Mehmet Paçacı, Vatikan'a Büyükelçi olarak atandı.
 
ÖNCE VATİKAN'DA DERS VERDİ, ŞİMDİ TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDECEK
 
Prof. Paçacı, Vatikan'a yabancı bir isim değil. İlahiyat kökenli bir profesör olan Mehmet Paçacı, 1998 yılında Vatikan’da Pontificia Universitas Gregoriana ve Pontificio Istittuto Di Studi Arabe E D’Islamistica’da dersler vermişti.
 
WASHİNGTON'DA DİN İŞLERİ MÜŞAVİRLİĞİ YAPTI
 
Mehmet Paçacı, Dışişleri Bakanlığı'na da yabancı bir isim değil; Daha önce Türkiye'nin Washington Büyükelçiliği'nde Din Hizmetleri Müşaviri olarak görev yapmıştı.
 
BİR İLAHİYATÇI PROF GİTTİ, BİRİ GELDİ
 
Mehmet Paçacı, Vatikan Büyükelçiliği görevini bir başka İlahiyat Profesörü, Kenan Gürsoy'dan devralacak. 
Gürsoy, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun bu göreve gelmesinin ardından, Dışişleri teşkilatı dışından atadığı ilk Büyükelçi olarak dikkat çekmişti.
 
İSLAM MODERNİZMİNİN GENÇ TEMSİLCİSİ OLARAK TANINDI
 
Prof. Paçacı'nın İslam dini konusunda pek çok çok kitabı bulunuyor. Paçacı, yazdığı ilk kitaplarla, İslam modernizminin genç temsilcileri arasında anılmıştı. 
Paçacı'nın kitapları arasında, "Kutsal kitaplarda ölümötesi", "Çağdaş dönemde Kur'an ve tefsire ne oldu", "Kur'an'a giriş" bulunuyor.
 
KUALALUMPUR'DA DERS VERDİ
 
Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi mezunu olan Prof Paçacı, yurt dışında çeşitli ülkelerde de çalışmalar yaptı. 1989 yılında Kur’an’da ve Kitab-ı Mukaddes’te Ahiret İnancı adlı çalışmasıyla Doktor ünvanını alan Paçacı, 1985 yılında Suudi Arabistan Kral Suud Üniversitesi, Arap Dili Enstitüsü’nde araştırmalar yapmak ve Arap dilini geliştirmek amacıyla, 1987-1988 yıllarında İngiltere’de Manchester Üniversitesi İngiliz Kültür Heyeti (The British Council) araştırma bursunu kazanarak, Biblical Theology Bölümü’nde dersler alarak tezi üzerinde araştırmalarda bulundu. Paçacı, bir süre de Kuala Lumpur Uluslararası İslam Üniversitesi’nde misafir öğretim üyesi olarak görev aldı.
 
Hürriyet

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.