1. HABERLER

  2. BEDİÜZZAMAN

  3. Diyanet, Kürtçe radyo ile Said Nursi ve Selahaddin Eyyubi'yi anlatacak
Diyanet, Kürtçe radyo ile Said Nursi ve Selahaddin Eyyubi'yi anlatacak

Diyanet, Kürtçe radyo ile Said Nursi ve Selahaddin Eyyubi'yi anlatacak

Diyanet Güneydoğu’da terör mağdurlarının yaralarını sarmak için harekete geçti. Yol haritasına göre, bölgedeki imamlar halkla iç içe olacak. Kürtçe yayın yapan radyo kurulacak ve personele Şafi mezhebi anlatılacak.

A+A-

Hain kalkışma sonrası İslam’a büyük zararlar veren FETÖ yapılanmasıyla mücadeleye odaklanan Diyanet İşleri Başkanlığı, hendek terörü mağduru Güneydoğu’da, yaraların sarılması için de kolları sıvadı. Doğu ve Güneydoğu’daki Kürt vatandaşların yaşadıkları ağır travmayı atlatıp, daha verimli dini hizmet alabilmeleri amacıyla belirlenen yol haritası çerçevesinde bölgede görevli Diyanet personeli, hizmet içi eğitimden geçirildi. Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez’in de iştirak ettiği eğitimlerde, imamların halkla daha yakın diyalog içerisinde olmasının önemine dikkat çekildi. “Mihrabın ruhunun sokağa taşınması” sloganı doğrultusunda din görevlilerinin cami içerisine hapsolmaması gerektiği vurgulandı. Aile ve esnaf ziyaretleri gerçekleştirilerek gönüllerin kazanılması konusunda ortak karara varıldı.

NELER YAPILACAK?

Bunun yanı sıra Diyanet, bölge halkına dönük projelerde Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’yla da ortak çalışma yürütecek. Diyanet ayrıca bölgeye hitap eden bir radyo kanalı kurmayı hedefliyor. Kürtçe yayın yapacak olan bu radyo kanalında Selahaddin Eyyubi, Melâye Cizîrê, Ahmed-i Hani ve Bediüzzaman Said Nursi gibi Kürt şahsiyet ve alimlerinin hayatına da yer verilecek.

Diyanet’in atacağı adımlar kapsamında, halihazırda 7 ilde bulunan Dini Yüksek İhtisas Merkezlerinin 8’incisinin Diyarbakır’da kurulması yönündeki çalışmaların hızlandırılması kararlaştırıldı. Merkezin isminin “İmam-ı Şafii Dini Yüksek İhtisas Merkezi” olması düşünülüyor. Bu ihtisas merkezinde Şafii bölümü oluşturularak, Diyanet personelinin Şafii mezhebini daha iyi anlamaları sağlanacak. Şafii bölümündeki çalışmalar ve eğitimler konusunda bölgedeki Kürt alimlerden de istifade edilecek. Yine bu bölüm aracılığıyla Şafii mezhebine mensup Kürt vatandaşların dini ihtiyaçları karşılanacak.

GÖRMEZ HOCA BİZZAT AÇIKLADI

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, kurum olarak bölgeye yönelik çalışmalar yürüteceklerini bizzat açıklamıştı. Hendek terörünün hüküm sürdüğü dönemlerde Cizre, Silopi, Silvan ve Sur’u ziyaret ederek, buralarda vatandaşlarla ve Diyanet personeliyle bir araya geldiğini anlatan Görmez, “Doğu ve Güneydoğu’da 20 bin arkadaşımız görev yapıyor. Bu 20 bin arkadaşımızın her biriyle hizmet içi eğitimlerde buluştuk ve yol haritamızı yeniledik” demişti.

Kaynak: Erol Metin-Karar

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.