1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Diyanet İşleri imsak ve yatsı vakitlerini tespit ediyor
Diyanet İşleri imsak ve yatsı vakitlerini tespit ediyor

Diyanet İşleri imsak ve yatsı vakitlerini tespit ediyor

Diyanet İşleri Başkanlığı imsak ve yatsı vakitlerini Mardin’de tespit ediyor

A+A-

Şeyhmus Edis'in haberi:

Diyanet İşleri Başkanlığı imsak ve yatsı vakitlerindeki tartışmaya son vermek için 3 yıldır yaptığı çalışmaların sonuncusunu Mardin’de yaptı. Çalışmanın çıplak gözle yapılan rasatlar kısmında, Diyanet İşleri Başkanlığı görevlilerinden müteşekkil denek gözlemciler tarafından 28 adet yatsı, 22 adet imsak gözlemi olmak üzere toplam 50 gözlem yapıldı.

    Mardin’deki çalışmalar katılan Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görevli Astronom İlhami Aşıkkaya, 15 gün boyunca Mardin’de yaptığı çalışmalarla ilgili açıklamada bulundu.

    Diyanet İşleri Başkanlığı imsak ve yatsı vakitlerindeki tartışmaya son vermek için üç yıldır yaptığı çalışmaların sonuncusunu Mardin’de yaptıklarını belirten, Diyanet İşleri Başkanlığı'nda görevli Astronom İlhami Aşıkkaya, çalışmanın çıplak gözle yapılan rasatlar kısmında, 28 adet yatsı, 22 adet imsak gözlemi olmak üzere toplam 50 gözlem yapıldığını söyledi.

    Diyanet İşleri Başkanlığı, imsak ve yatsı vakitleri ile ilgili hesaplarının yerindeliğini ölçmek ve muhatap olduğu iddiaların doğruluk derecesini tespit etmek üzere geçen yıl başlatılan çalışmalar son aşamaya geldiğini belirten Diyanet İşleri Başkanlığında görevli Astronom İlhami Aşıkkaya, Diyanet İşleri Başkanlığı geçen yıl yatsı ve sabah vakitlerinin tespitine yönelik yeni bir gözlem çalışması yapmaya karar vermişti. Gözlemler hem gelişmiş astronomik aletler, hem de göz ile (denek gözlemcilerle) olmak üzere iki yöntemle gerçekleştirilmiştir. 2011 yılından 2012 yılının sonuna kadar denek gözlemciler ile Ankara’da 31, Bolu’da 3 olmak üzere toplam 34 adet yatsı ve Ankara’da 14, Bolu’da 3 olmak üzere toplam 17 adet imsak gözlemi yapılmıştır." dedi

    Gözlem çalışmalarının farklı enlem, boylam ve atmosfer şartlarından yapılması projenin daha bilimsel olmasını sağlayacağını ifade eden Aşıkkaya, "Bu nedenle 24.Mayıs ile 30 Mayıs tarihleri arasında 6 gün boyunca Mardin’in Mazıdağı mevkisinde yapılan çalışmalarının Diyanet İşleri Başkanlığı'nın gözlem projesine katkı yapacağı düşünüyoruz. Proje kapsamında şu ana kadar Gerede’deki 1900 rakımlı Arkut Dağı ile Türkiye'nin güneyinde ve deniz seviyesindeki Mersin ili Anamur ilçesinde gözlem çalışmaları yapıldı." şeklinde konuştu

    Mardin’de yapılan gözlemde A.Ü Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sacit Demir ,Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı Uzman Yardımcısı Üzeyir Öztürk, Sosyal ve Kültürel içerikli Din Hizmetleri Daire Başkanlığı Astronomları İhami Aşıkkaya ve Gürhan Eren ve, Yeşilli İlçe Müftüsü Selahattin Yılmaz’da koordinatör olarak görev yaptı.

Cihan

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.