1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Din ve fen ilimleri bir arada verilmeli
Din ve fen ilimleri bir arada verilmeli

Din ve fen ilimleri bir arada verilmeli

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, Pakistan Din İşleri ve İnançlar Arası Uyum Bakanı Serdar Muhammed Yusuf ile görüşmesinde Pakistanlı bakandan İmam Hatip Okulları ile ilgili teklif geldi.

A+A-

Görmez, makamında gerçekleşen görüşmede, Türkiye ile Pakistan ilişkilerinin başka iki ülkenin ilişkilerine benzemediğini belirterek, özellikle Kurtuluş Savaşı'nda Pakistanlıların yardımlarının Türkiye'de yaşayan herkesin hafızasında sakladığı önemli bir hatıra olduğunu, Türkiye'de Mehmet Akif'i ne kadar seviliyorsa Muhammed İkbal'in de öyle bilindiğini ifade etti.

Sevgi ve muhabbet üzerine kurulan ilişkilerin artarak ilerlediğini söyleyen Görmez, yıllar önce bir konferans vermek için Pakistan'da bulunduğunu ve bu süreçte oradaki medreseleri yakından inceleme fırsatı bulduğunu söyleyerek, eğitim kurumlarının gözden geçirilmesini gerektiğini bildirdi.

"Türkiye'yi örnek alıyoruz"

İslam dininin maalesef İslam dünyasında tefrika aracı olarak kullanılmaya başlandığına işaret eden Görmez, bu sorunları kökünden çözebilmek için bilgi, eğitim ve insan yetiştirme düzenini yeniden gözden geçirmenin zorunluluğunu vurguladı.

Görmez, "Doğru dini bilgi elde edilmeden ve o bilginin doğru eğitimi yapılmadan bu sorunların bitmesi mümkün değildir. Bilhassa bilgiyi dini ve dini olmayan bilgi diye ikiye ayırmak İslam dünyasında pek çok soruna sebep olmuştur. Bu tasnif İslamın tabiatına da aykırıdır. Bizim kadim geleneğimizde hüküm bilgisi ne kadar önemliyse hikmet bilgisi de o kadar önemlidir. Kitabın ayetleri en kadar önemliyse kainatın ayetleri de o kadar önemlidir" dedi.
Konuk Bakan Yusuf da Türkiye'ye Pakistan'daki eğitimle ilgili görüşmek amacıyla geldiğini belirtti.

Türkiye ile Pakistan halkı arasında çok samimi ilişkiler kurulduğunu dile getiren Yusuf, "Türkiye'yi örnek alıyoruz. Biz de Diyanet İşleri Başkanlığı benzeri bir kurum kurmak istiyoruz. Dini ve fen ilimlerinin bir arada verilmesi konusunda size katılıyoruz. Hatta Türkiye'deki imam hatip modelinin Pakistan'da kurulmasını ve bu sistemin orada yerleşmesini istiyoruz" diye konuştu.

İkili, karşılıklı verilen hediyelerin ardından konuyu daha ayrıntılı konuşmak için çalışma yemeğine geçti.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.