1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Denizden çekilene 35 bin TL teşvik
Denizden çekilene 35 bin TL teşvik

Denizden çekilene 35 bin TL teşvik

Tarım Bakanlığı, gemisini avcılıktan çekmek isteyen balıkçılara verdiği desteği 2015'te de devam ettirme kararı aldı. Balıkçılara teknenin uzunluğuna göre 35 bin liraya kadar ödeme yapılıyor.

A+A-

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı 10 metrenin üzerinde olan balıkçı teknelerinin avcılıktan çekilmesi karşılığında verdiği desteği 2015 yılı için de devam ettirme kararı aldı. Gemisini avcılıktan çekmek isteyen balıkçılara, 35 bin liraya kadar ödeme gerçekleştirilecek.

% 20'Sİ FİLODAN ÇEKİLDİ

1980'li yıllardan sonra sayıları artan tekneler, balık stoklarını olumsuz yönde etkiliyor. Hükümet de bu duruma karşı tedbir olarak filodaki gemi sayısını azaltmak için düğmeye bastı. Tarım Bakanlığı ilk kez 2013'te 12 metre ve üzeri balıkçılık gemilerinin gönüllülük esasına dayalı olarak denizlerden çekilmeleri karşılığında destekleme uygulamasını başlattı. Bakanlık avdan çekilen gemiler için 2013'te 62 milyon liralık ödeme yaptı. Bu şekilde balıkçı gemilerinin yüzde 19.5'i filodan çekilmiş oldu.

67 MİLYON TL

Bakanlık bu yıl da kapsamı genişleterek, 10 metrenin üzerindeki balıkçılık gemilerine destek sağlanacağını açıkladı. Bunun üzerine 529 tekne denizlerden çekilmek için başvuruda bulundu. Başvuruda bulunanlara yaklaşık 67 milyon liralık ödeme gerçekleştirilecek. Tarım Bakanlığı, balıkçı gemileri için verdiği desteği önümüzdeki yıl da devam ettirme kararı aldı. Daha önceki desteklemelerden farklı olarak 35 metre ve üzerinde uzunluğa sahip gemilere ödenecek miktar da daha cazip hale getirildi.

METRESİNE GÖRE DESTEK VERİLİYOR

Tarım Bakanlığı'nın denizlerden çekilen balıkçı teknelerine uyguladığı desteğin detayları şöyle: 10-20 metre aralığında olan gemiler için ödenecek destek miktarı 10 bin TL, 21-30 metre arası gemiler için 15 bin TL, 31-34 metre arası gemiler için 20 bin TL, 35-45 metre için 30 bin TL, 46 metre ve üzerindekiler için ise 35 bin TL.

Sabah

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.