1. HABERLER

  2. TEFEKKÜR

  3. Denizde iki yeni canlı türü bulundu
Denizde iki yeni canlı türü bulundu

Denizde iki yeni canlı türü bulundu

Cenab-ı Hakkın yaratması her an devam ediyor

A+A-
Suda yaşayan canlıları keşfederek her yıl bilim dünyasına yeni isimler kazandıran Ege Üniversitesi Su Ürünleri Fakültesi öğretim üyelerinden Prof. Dr. Melih Ertan Çınar ve ekibi, Ege ve Akdeniz'de bulunan 2 yeni tür daha belirledi.
 
Boyları 1-2 santim arasında olan deniz kurtçuklarına Ege ve Akdeniz'de rastladıklarını belirten Melih Ertan Çınar, "Aslında bu türler bölgede yaygın dağılım gösteriyor, fakat bu grup üzerinde Doğu Akdeniz'de ayrıntılı çalışma yapılmadığından şu ana kadar bilim adamları tarafından keşfedilmemiş. Daha önce bilimsel olarak tanımlanmadığı için de yeni tür olarak isimlendiriyoruz" dedi.
 
Canlı türlerinden birinin Körfez açığında 50-60 metre derinlikteki suda bulunduğunu ifade eden Prof. Dr. Çınar, bu canlıya çok sevdikleri merhum hocaları Prof. Dr. Ayla Öber'e atfen "Leonnates aylaoberi" adını verdiklerini kaydetti.
 
İkinci deniz kurtçuğunun Ege, Akdeniz'in yanı sıra Marmara'da da görüldüğünü söyleyen Melih Ertan Çınar, çamurlu ortamlarda deniz diplerinde dağılım gösteren bu canlıyı da yine vefat eden hocalarından Savaş Mater'e vefa olarak "Levinsenia materi" olarak adlandırdıklarını ve ölümsüzleştirmek istediklerini bildirdi.
 
aa

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.