1. HABERLER

  2. GÜNCEL

  3. Damper kazalarına son
Damper kazalarına son

Damper kazalarına son

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, kontrolsüz açılan damperlerin yol açtığı kazaları engellemek için ilgili mevzuatta değişikliğe gidiyor.

A+A-

İmalatçılar, damperin açılması halinde sürücüyü sesli ikaz edecek sistemler kurmak zorunda olacak

Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı, kontrolsüz açılan damperlerin yol açtığı kazaları engellemek için ilgili mevzuatta değişikliğe gidiyor. İmalatçılar, damperin açılması halinde sürücüyü sesli ikaz edecek sistemler kurmak zorunda olacak.
Bakanlık, son zamanlarda basında da yer alan, kontrolsüz açılan damperlerin neden olduğu kazaları engellemek için harekete geçti.
Bu kapsamda, Araçların İmal, Tadil ve Montajı Hakkında Yönetmelikte değişiklik yapmak için çalışmalarını tamamlayan Bakanlık, konuyu Başbakanlık'a iletti. Yapılan değişikliğin yürürlüğe girmesiyle yaşanan kazaların ve kayıpların en aza indirilmesi, yol ve yolcu güvenliğinin azami düzeyde sağlanabilmesi amaçlanıyor.
Yönetmelikteki değişiklikle, araçların, damperleri açık durumdayken trafikte seyretmesini önleyecek tedbirler ve damper imalatçıları tarafından asgari önlemlerin alınmasını sağlayacak düzenlemeler getiriliyor.
Söz konusu yönetmelik yürürlüğe girdikten sonra, damper tam olarak indirilmediğinde, aracın seyir hızı saatte 10 kilometreden fazla olmayacak şekilde sınırlandırılacak.
Ayrıca, damper açıksa veya açılırsa, sürücüyü ikaz etmek için sesli uyarı veren ve sürücünün direkt görüş alanı içerisinde bulunan görsel ikaz sistemleri bulundurulması zorunlu olacak.
Öte yandan, seyir ve yönlendirme kumandalarının hatalı kullanılması riskini en aza indirecek şekilde yerleştirilmesi gibi konularda da gerekli düzenlemeler yapılacak.

AA

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.