1. HABERLER

  2. AİLE

  3. Çocukları camiye götürün
Çocukları camiye götürün

Çocukları camiye götürün

Eğitimci-Yazar Ali Erkan Kavaklı, özellikle çocukların camiye götürülmesinin ve camilerde çocukların kendilerini rahat hissetmelerinin sağlanmasının önemine vurgu yapt

A+A-

Ensar Vakfı Kayseri Şubesi ve Genç Memur-sen işbirliği ile düzenlenen ve Eğitimci-Yazar Ali Erkan Kavaklı'nın katıldığı "Zeki ve Ahlaklı Nesiller Yetiştirmek" konulu konferans düzenlendi.

Kavaklı nesillerin ahlaklı yetiştirilmesi konusunda eğitimcilere düşen önemli görevler olduğunun altını çizerek herkesin elinden geleni yapması durumunda nesillerin zeki ve ahlaklı yetiştirilmesi noktasında büyük gelişmelerin sağlanacağını ifade etti. Kavaklı, Avrupa ülkelerinde ana okullarının kilisenin bitişiğinde olduğunu ve Avrupa'da 3 yaşından itibaren çocukların kilisenin eğitiminden geçtiğini ifade ederek, Türkiye'de son yıllardaki en önemli ve en iyi gelişmenin ilkokuldan itibaren okullara din derslerinin konulmasının ve Kur'an-ı Kerim ile siyer derslerinin okullarda yer almasının olduğunu vurguladı. Kavaklı iyi bir eğitimci olmanın şartının sevgi olduğunu da belirterek şunları kaydetti:

"Kendinizi sevdirin, kendinizi sevdiremezseniz, dersinizi sevdiremezsiniz. Kendinizi sevdiremezseniz fikirlerinizi sevdiremezsiniz. Öğrencilerinizi sevin. Kalbine giremediğiniz öğrencinin kafasına giremezsiniz. Ayrıca iyimser olun. İyimserlik başarının en önemli adımlarından biridir. İşimizi severek yapmamız gerekiyor. Severek yaptığımız işler bize yorgunluk vermez, aksine işimizi severek yaparsak mutlu oluruz. Hatta yorulmak bile zevk verir. Ünlü Fransız romancı Balzac'ın dediği gibi çalışırken dinlenmeli, dinlenirken çalışmalıyız. Olumlu düşünme insanlara ve olaylara olumlu yaklaşma, insanları başarıya götürür. Özellikle eğitimde öğrencilere başarabileceklerine inandırmak gerekiyor. Öğrencinin başarılı olabilmesi için ona güven duyulması ve onun yakından tanınması gerekir."

Kavaklı özellikle çocukların camiye götürülmesinin ve camilerde çocukların kendilerini rahat hissetmelerinin sağlanmasının önemine vurgu yaptı. Camiye gelen çocukların hiçbir şekilde ne imam tarafından ne de cemaat tarafından tepkiyle karşılanmasının yanlış olduğunu ve bu tür davranışların çocukların cami sevgisinden mahrum kalmalarına sebep olduğunu belirterek, Hz. Peygamberin hayatından çocuklarına ve torunlarına nasıl davrandığı ile ilgili çeşitli örnekler üzerinde durdu. Çocuklara güzel örnek olmanın önemli olduğunu vurgulayarak en önemlisinin onlara davranışlarımızla örnek olmamızın olduğunu belirtti. Çocukların zekasının ne kadar geliştirilirse o kadar ileri gideceğini ve buna göre ilgilenmek gerektiğini ifade etti. Öğrencilere ideal vermenin ve hedef göstermenin, başarılı insanları örnek göstermenin de çok önemli olduğunu belirtti.

Eğitimci-Yazar Ali Erkan Kavaklı konferansında özellikle Almanya'da bulunduğu 6 yıllık dönemde yaşadıklarını ve eğitim konusundaki izlenimlerini örneklerle anlattı. Öğretmenlik yaptığı dönemlerdeki tecrübelerini ve yaşadıklarını izleyicilerle paylaştı.

iha

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.