1. HABERLER

  2. RAMAZAN

  3. Çocuklara 'Diyanet amca' koruması
Çocuklara 'Diyanet amca' koruması

Çocuklara 'Diyanet amca' koruması

Bu Ramazan hepimizin kalbine giran gelen bir cami-çocuk tartışmasına şahit olduk

A+A-

Risale Haber-Haber Merkezi

Diyanet İşleri Başkanı Mehmet Görmez, "Çocukları camilerde yüksek sesle azarladıkları zaman çocuklar onlara şöyle cevap veriyor; ‘Ama Diyanet amca bize izin verdi’ diyorlar. Evet çocuklar, Diyanet amca size izin verdi" dedi.

Kahramanmaraş'ın Türkoğlu ilçesinde yapımı tamamlanan Fatih Sultan Mehmet Han Camii törenle ibadete açıldı.

Yapımı iki yıl gibi kısa sürede tamamlanan ve aynı anda 3 bin kişinin ibadet edebildiği caminin açılışında konuşan Görmez, caminin yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek, "Ramazanın rahmet ikliminde, iman ve edep şehri, kültür ve medeniyet şehri Kahramanmaraş'ta, bir Kadir Gecesi arefesinde, bir bayram öncesinde bir Cuma günü böyle muhteşem bir mabedin açılışında bizleri bir araya getiren Allah'a hamd olsun. Bu caminin yapımında emeği geçen, taş ustasından harcını karana, mimarından mühendisine kadar herkesten Allah razı olsun.  Camimiz Kahramanmaraş'a hayırlı olsun" dedi. 

İstiklal Marşına camiyi ve ezanı yerleştiren başka bir millet yoktur

Camilerin sadece namaz kılma mekanı olmadığını, camilerin özgürlük ve birlik mekanları olduğuna değinen Başkan Görmez, şöyle konuştu;

Cami sadece namaz kılma mekanı değildir. Camiler, kalplerimizi birleştirdiğimiz mekanlardır. Birlik mekanları, bilgi mekanları, kardeşlik mekanları, özgürlük mekanlarıdır camiler. Yeryüzünde İstiklal Marşına camiyi ve ezanı yerleştiren başka bir millet yoktur. Ezan, mabed ve mabedin dokunulmazlığı, İstiklal marşımıza yerleştirilerek, istiklalimizin ve bağımsızlığın sembolü olduğu ilan edilmiştir.

Çocuklar artık ‘Ama Diyanet amca bize izin verdi’ diyor

Camiler, sadece yaşlıların namaz kıldığı bir yer değil, sadece erkeklerin namaz kıldığı bir yer değil, bu vatan sathında yaşayan herkesin erkeğiyle, kadınıyla, yaşlısıyla, çocuğuyla herkesin geldiği, buluştuğu yerdir. Bu Ramazan hepimizin kalbine giran gelen bir cami-çocuk tartışmasına şahit olduk. Bu tartışmalar bize yakışmaz. Yeryüzünün en masum mekanları mabedler ve camilerdir. Yeryüzünün en masum varlıkları da çocuklardır. Masum çocuklar kadar masum mabedlere yakışan kimse olmaz. Çocukları camilerde yüksek sesle azarladıkları zaman çocuklar onlara şöyle cevap veriyor; ‘Ama Diyanet amca bize izin verdi’ diyorlar. Evet çocuklar, Diyanet amca size izin verdi.

Namaz kılarken çocuk cıvıltıları gelmiyorsa

Biz millet olarak, Diyanet teşkilatı olarak bir çocuğumuzu camide gördüğümüz zaman kalbimiz huzurla dolar. Adını bu camiye de verdiğiniz, Hz. Peygamberin (asm) övgüsüne layık olan Fatih Sultan Mehmet Han'ın, ‘Siz saf bağlayıp namaz kılarken arkanızdan çocuk cıvıltıları gelmiyorsa geleceğinizden endişe edin’ buyuruyor. Elbette caminin adabı var ve o çocuklarımız cami adabını camide öğrenecek zaten. Cami çocukla buluştuğu zaman biz geleceğimizden emin oluruz. Çocuklar size kim ne derse desin siz öyle demeye devam edin, 'Diyanet amca bize izin verdi' deyin. 

Biz, sırtına binen çocuktan dolayı secdesini uzatan, hutbe irad ederken kendisine yaklaşan çocuğu gördüğünde hutbesini kesip minberden inerek çocuğu kucağına alıp hutbesine devam eden bir Peygamberin (asm) ümmetiyiz. Biz çocuk ağlaması duydu diye namazı en kısa şekilde kılan bir Peygamberin ümmetiyiz. Camiyi sadece namaz kılma mekanı olarak değil, çocuklarımızla, gençlerimizle buluştuğumuz mekanlar olarak görmeliyiz. Hanımefendiler sadece teravihlerde değil, diğer namazlarda da camilere gelsinler. Allah Resulünün (asm) mescidinde hiçbir vakit namaz yok ki arka saflarda annelerimiz ve hanımefendiler bulunmasın. Çocuklarımızla, gençlerimizle, ailelerimizle Allah'ın evlerinde buluşmalıyız. Camilerimiz daima açık olmalı. Daima oralarda ders halkaları olmalı. Şimdi yaz mevsimi ve yaz kurslarımıza çocuklarımızı bekliyoruz. Camiyle, Kur'an ile tanışmayan hiçbir evladımız kalmasın. Allah hayırlı etsin. Camilerimiz cemaatsiz, cemaatler ibadetsiz, ibadetlerimiz ihlassız olmasın.

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.