1. HABERLER

  2. AİLE

  3. Çocuk dişlerine koruyucu tedavi, ırsi hastalıkları önlüyor
Çocuk dişlerine koruyucu tedavi, ırsi hastalıkları önlüyor

Çocuk dişlerine koruyucu tedavi, ırsi hastalıkları önlüyor

Denizli Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreterliği'ne bağlı Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi'ndeki pedodonti uzmanı Dr. Ayşe Utku Köyoğlu, çocuklarda erken yaşta başlatılan koruyucu tedavilerle dişlerde görülen çürük, travma, ırsi ve benzeri etkenlerden oluşa

A+A-

Çocukların diş sağlığında eğitimin önemli olduğunu ifade eden Köyoğlu, "Anne ve babaların, çocuğunun ağız ve diş sağlığının yanısıra beslenmesi konusunda da bilinçli olması gerekir. Ağız hijyeni eğitimi, diş fırçalama alışkanlığının kazandırılması, ağız bakımında yapılan yaygın hatalar ve yapılması gerekenler çocuklara anlatılmalıdır." dedi.

Ağızda çürük oluşumunu önlemek için florlu uygulamaların önemli olduğunu belirten Dr. Köyoğlu, "Erken süt dişi kayıplarında, alttan gelecek olan kalıcı dişin yerini korumak amacıyla yer tutucu olarak adlandırılan apareyler kullanılır. Yer tutucular, komşu dişlerin çekim boşluğuna hareket etmelerini ve bu yolla kalıcı dişin ya gömülü kalmasını ya da farklı yerden çıkmasını engeller. Dolayısıyla ileride ortodontik bozukluk oluşmasını önlemek için sağlıklı ve işlevsel olarak apareyler kullanılır. Aparey kullanılan çocukların, küçük lokmalar halinde yemek yemeleri ve yapışkan gıdaları tüketmemeleri önerilir." diye konuştu.

Koruyucu uygulamalardan bir diğeri olan fissür örtücünün, azı dişlerinin çiğneme yüzeylerini örten ve çürüğe karşı koruyan akışkan bir dolgu maddesi olduğunu anlatan Köyoğlu, kalıcı dişlerin çiğneyici yüzeylerindeki derin ve çürümeye eğilimli olukların fissür örtücüyle kapatıldığını, bakterilerin oluklara ulaşamadığını, böylelikle çürük oluşumunun engellendiğini söyledi. Bebeklik döneminden kalan parmak emme, yutkunma bozuklukları ve dil taşması, uzun süreli emzik kullanımı, dudak ısırma, tırnak yeme gibi rahatsızlıkların da diş anomalileri ortaya çıkaran etkenlerden olabileceğini vurgulayan Ayşe Utku Köyoğlu, "Bebeklik döneminde görülen bu tür sorunlar, yutkunma sırasında anormal olarak dilin alt ve üst dişler arasına girmesi, bu bölgede dişlerin birbirine doğru olan hareketlerini engelleyeceği için ön dişler arasında açıklıkların oluşmasına neden olur. Bu durumda yutkunma egzersizlerine başvurulur, organik bir nedeni varsa giderilir. Buna örnek çocuklarda bademcik, geniz eti sorunları veya burunda tıkanıklık gibi solumun problemlerinin giderilmesi de koruyucu tedavi yöntemleri arasındadır." ifadelerini kullandı.

(CİHAN)

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.