1. HABERLER

  2. AİLE

  3. 'Çocuğunuzun dünyasını keşfedin'
'Çocuğunuzun dünyasını keşfedin'

'Çocuğunuzun dünyasını keşfedin'

Aile Danışmanı Uzman Terapist Dilara Pepedil, çocuğunun dünyasını keşfedemeyen ailelerin onlarla sürekli çatışma halinde olduklarını belirtti.

A+A-

Pepedil, Rönesans Eğitim Vakfı'nın Adana Optimum Outlet Alışveriş Merkezi'nde gerçekleştirdiği "Anne- Baba Destek Programlarının' 15.'sine konuşmacı olarak katıldı.Optimum Avşar Sineması'nda düzenlenen "Çocuğun dünyasını anlamak ve yönetmek" konulu eğitim seminerinde ailelere uyarılarda bulunan Dilara Pepedil, ailelerin çocuklar üstünde tutumları, çocukların neden dikkat çekmek istediklerini ve annelerin çocuklar üzerinde nasıl başarılı olacaklarını anlattı.

BAĞLANMA SORUNU

İlgisiz, sevgisiz ve şefkatsiz büyüyen çocukların dikkat çekmek için çabaladıklarını ve güvenli bağlanma sorunu yaşadıklarını vurgulayan Terapist Dilara Pepedil, şunları söyledi:"Güvenli bağlanma, çocuğun anne ve babadan ayrıldığında 'benden uzaktalar ama geri gelecek. Ben kendi başıma bu ayrılık durumuyla başa çıkabilirim" bilincini kazanmasıdır. İlgisiz büyüyen çocukta, sağlık güvenli bağlanma oluşmuyor. Güvenli bağlanma çocuğun 0-1 yaşında aileden yeterli ilgiyi görmesiyle sağlıklı şekilde oluşuyor. Ayrıca çocuklar, anne ve babalarından yeterince şefkat, sevgi, saygı görmeyince, dikkat çekebilmek için ayrıca çaba gösteriyor."

AİLE FAKTÖRÜ

Aile içindeki tutumun çocuğun sağlıklı gelişiminde büyük rol oynadığını belirten Pepedil, "Baskıcı aile tutumu ailenin çocuğu kendi kurallarıyla yönetmesi, çocuğun ihtiyacı ve fikrinin önemsemediği tutumdur. Tavizkar tutum ise anne babanın çocuğa aşırı toleranslı davranması ve kuralların tamamen yok sayılması durumudur. Aşırı korumacı tutum, çocuğa 'dışarı çıkma hasta olursun' diyerek hayatını kısıtlaması ve onun gelişim açısından eksik yetiştirmesidir. Bu nedenle dengeleri çok iyi kurmak gerekiyor" dedi.

DENGEYİ SAĞLAYIN

Baskıcı, tavizkar ve aşırı korumacı aile tutumlarının çocukların gelişmesinde eksikliklere neden olacağının dile getiren Pepedil, şöyle devam etti:"Doğru aile tutumu demokratik aile tutumu dediğimiz davranış biçimidir. Ailenin kurallarının ve çocuğun ihtiyaçlarının dengede tutulmasıdır. Bu tutumda ne aile çok baskındır ne de çocuk. Bu sistem çocuğun sağlıklı gelişimine katkı sunar."

Dilara Pepedil, seminer sonunda katılımcıların sorularını da yanıtladı.

Yeni Şafak

Önceki ve Sonraki Haberler

HABERE YORUM KAT

YORUM KURALLARI: Risale Haber yayın politikasına uymayan;
Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve BÜYÜK HARFLERLE yazılmış yorumlar
Adınız kısmına uygun olmayan ve saçma rumuzlar onaylanmamaktadır.
Anlayışınız için teşekkür ederiz.